W którym banku najtańszy kredyt MdM?

2014-05-05 13:29:00

Mieszkanie dla Młodych to program rządowy mający na celu pomoc w kupnie pierwszego mieszkania. Sprawdź, w którym banku otrzymasz najlepszą ofertę.

W programie Mieszkanie dla Młodych mogą wziąć udział zarówno single, jak i małżeństwa. Ważne, aby w dniu składania wniosku mieć nie więcej niż 35 lat. W przypadku małżeństw wystarczy, że warunek spełni przynajmniej jedna z osób. Pomoc mogą otrzymać tylko osoby, które wcześniej nie były właścicielem lub współwłaścicielem innego lokalu mieszkalnego.

Sprawdź też: Zmiany w MdM-ie: czy opłaca na nie czekać?

Gdzie najtaniej z MdM?

Mieszkanie dla Młodych to program pomocy rządowej, jednak to bank udziela kredytu mieszkaniowego. Obecnie jedynie dziewięć banków podjęło współpracę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Są to: PKO BP, PEAKO, Getin Noble Bank, BPS, Alior Bank, SGB Bank, BOŚ Bank, BGŻ i Millennium Bank. Który z nich oferuje najtańszy kredyt? Do porównania wybrano konkretne warunki kredytowe – 200 tys. zł kredytu na nieruchomość o wartości 250 tys. zł. Okres kredytowania to 30 lat, kredytobiorca ma 30 lat. Preferowane są raty równe. Porównanie wykazuje, że najtańszą ofertą dysponuje PKO BP. Oto szczegóły:

  1. BNP Paribas – rata kredytu w wysokości 1039,68 zł, RRSO na poziomie 5,12 proc., wysokość prowizji za udzielenie kredytu wynosi 3 proc.
  2. Bank BGŻ – rata kredytu w wysokości 1045,71 zł, RRSO na poziomie 5,27 proc., bank pobiera prowizję w wysokości 4 proc.
  3. ING Bank Śląski – rata kredytu w wysokości 1045,71 zł, RRSO na poziomie 5,09 proc., bank pobiera prowizję w wysokości 2,2 proc.

Czy korzystanie z pomocy MdM jest opłacalne?

Gdyby wziąć pod uwagę standardowe kredyty hipoteczne innych banków, które w maju 2014 roku są dostępne na rynku, okazuje się, że najlepszą ofertę przygotował Deutsche Bank - Kredyt z prowizją 0% dostępny w ofercie pakietowej. Przy tych samych parametrach w zakresie okresu spłaty i wnioskowanej kwoty rata wyniesie tylko 968 zł przy RRSO równym 4,2 proc. i zerowej prowizji. Oferta na pewno korzystniejsza pod względem warunków spłaty od tych w ramach MdM, jednak w przypadku tego kredytu z własnej kieszeni musimy wyłożyć gotówkę w wysokości przynajmniej 20 proc. wartości nieruchomości. W przypadku MdM-u wkład własny dostajemy gratis z budżetu państwa. Nawet w sytuacji, gdy bank udostępniając kredyt z dofinansowaniem nałoży na niego wyższą marżę czy prowizję, kredytobiorca zaoszczędzi na obowiązkowym wkładzie własnym. Z MdM-u korzystać więc warto.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam