Czym jest tarcza podatkowa w leasingu?

2014-03-20 09:14:00

Leasing operacyjny niesie ze sobą wiele korzyści finansowych (stricte podatkowych). Są one ogólnie określane mianem tarczy podatkowej.

Tarcza podatkowa to określenie często używane w odniesieniu do leasingu operacyjnego. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani tą formą finansowania, powinni wiedzieć, jak ją obliczyć, ponieważ kilka prostych rachunków pozwoli jasno porównać korzyści wypływające z leasingu w relacji np. do kredytu.

Należy zacząć od tego, że w leasingu operacyjnym koszt to opłata wstępna oraz raty miesięczne liczone jako całość. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli korzystamy z leasingu tego typu, to nie amortyzujemy środek trwały, którego dotyczy umowa leasingowa.

Sprawdź też: Leasing operacyjny a finansowy - czym się różnią?

Tarczą podatkową w leasingu inaczej można nazwać koszty podatkowe, które ponosimy. To określenie ma nacechowanie pozytywne, sugerując korzyści wypływające z takiej formy finansowania.

Zacznijmy od tarczy podatkowej przy całkowitym odliczeniu VAT. Ta zasada obliczania odnosi się do wszystkich środków transportu i urządzeń, od których możemy odliczyć 100 procent VAT-u. Potrzebne do obliczenia tarczy będą takie parametry jak wartość przedmiotu leasingu, stawka podatku dochodowego, czynsz inicjalny, ilość posiadanych rat oraz stawka podatku dochodowego. Jeśli maszyna kosztuje np. 100 tys. złotych, podatek wynosi 19 proc., a czynsz inicjalny to 20 proc. (przy 60 ratach), to podatek dochodowy będzie wynosił 112 728,20 złotych (dodajemy tu czynsz i sumujemy raty). Na tym podatku możemy więc zaoszczędzić 21 418,20 złotych. Do tego należy dołożyć jeszcze 23-procentowy VAT do odliczenia czyli 25 927,49 złotych i mamy całościową tarczę podatkową, która wynosi aż 47 345 złotych.

Jeżeli mamy do czynienia z przedmiotami, przy których nie ma możliwości całkowitego odliczenia podatku, to aby wyliczyć tarczę podatkową, należy nieco bardziej się natrudzić. Weźmy za przykład samochód osobowy, w którego przypadku odliczenie VAT wynosi 60 proc., ale nie więcej niż 6 tys. złotych. Jeśli kosztuje on 100 tys. zł netto, to przy takich samych warunkach leasingu jak poprzednio musimy zacząć od obliczenia kosztu uzyskania przychodu. Obliczamy go, dodając do siebie czynsz inicjalny, VAT, którego odliczyć nie możemy, oraz sumę rat. Przy naszych sumach otrzymamy 132 655 zł. Oznacza to, że na podatku dochodowym oszczędzimy 25 204 złotych. Do tego doliczamy odliczenie VAT-u, czyli maksymalne 6 tys. zł. W efekcie tarcza podatkowa to 31 204,58 złotych. Korzystnie, prawda?

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam