Leasing dla firm lepszy niż kredyt samochodowy?

2014-04-08 10:04:00

Leasing czy kredyt? To pytanie zadaje sobie na pewno niejeden przedsiębiorca, starając się jak najtaniej zakupić samochód za pomocą funduszy pozyskanych z zewnątrz.

Nie bez powodu leasing samochodowy cieszy się tak dużym powodzeniem wśród firm. Ten sposób finansowania zakupu pojazdów posiada wiele zalet, które znacznie przewyższają możliwości, jakie kredyt samochodowy. Co tak naprawdę wyróżnia leasing w relacji do kredytu samochodowego?

Najważniejszym czynnikiem jest tutaj z pewnością łatwiejszy i szybszy dostęp do samego finansowania. Jeśli jesteś właścicielem firmy, to na pewno dobrze wiesz, ile wysiłku kosztuje wzięcie samochodu na kredyt. Zazwyczaj staranie się o kredyt wiąże się z dość długim procesem weryfikacji zdolności kredytowej, oceny dokumentów dochodowych etc. W przypadku leasingu firmy mogą liczyć na ekspresowe działania, które dodatkowo nie wymagają od nas przedstawiania tak dużej liczby dokumentów firmowych. Leasingobiorca może więc liczyć na szybkie otrzymanie przedmiotu leasingu, nie musząc nań długo czekać. Przedmiot może zostać z miejsca użytkowany.

Drugim w kolejności czynnikiem istotnie wpływającym na atrakcyjność leasingu samochodowego jest fakt, że nie obciąża od w dużym stopniu zdolności kredytowej leasingobiorcy. Tym samym leasingobiorca będzie mógł w przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba, bez większych problemów zaciągnąć niezbędne kredyty. Leasing nie oddziałuje przy tym na jego historię kredytową.

Na pewno większość przedsiębiorców zdaje sobie też sprawę z tego, że wzięcie samochodu w leasing gwarantuje im możliwości dużo lepszej optymalizacji podatkowej. Ma to niebagatelne znaczenie dla firm, ponieważ zależy im zawsze na eliminowaniu zbędnych kosztów, które w przypadku wzięcia kredytu nie są wcale małe.

Kredyt samochodowy dla firm nie wypada również rewelacyjnie przy leasingu z tego względu, że wiąże się zazwyczaj z gorszymi warunkami finansowymi kupna pojazdu. Firmy leasingowe często proponują bardzo atrakcyjne ceny zakupu pojazdów. Skąd to wynika? Bierze się to stąd, że nierzadko blisko współpracują z dealerami samochodów.

Na koniec należy wspomnieć również o istotnej kwestii, jaką jest elastyczność spłaty zobowiązania, która nie bez powodu pozytywnie kojarzy się z umowami leasingowymi. W przypadku takich umów firma może liczyć na ewentualne przesunięcia rat spłaty leasingu, jak również może liczyć na możliwość dość sporej negocjacji warunków samej umowy. W przypadku kredytów samochodowych takiej możliwości raczej nie ma, a jeśli już jest, to nie jest tak duża, jak to ma miejsce w leasingu.

Emilia Kasińska