Etapy rozpatrywania wniosku o kredyt gotówkowy

2014-03-06 18:16:00

Osoby rozglądające się za tanim kredytem gotówkowym będą z pewnością zainteresowane etapami rozpatrywania ich wniosków. Wszak to, co wydarza się w tym procesie, ma dla nich znaczenie zasadnicze.

Idąc do banku i składając tam wniosek o kredyt gotówkowy, najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z tego, co dzieje się dalej. Nie zawracamy sobie głowy tą kwestią, spoczywając na zdawkowej wiedzy na temat BIK i zdolności kredytowej. Taka postawa ma negatywne konsekwencje, ponieważ stawia nas w roli kogoś, kto oczekuje na decyzję kredytową nie wiedząc, jakie czynniki na nią wpływają. W tym tekście postaramy się pokazać, co dzieje się za tą metaforyczną kurtyną rozpatrywania wniosku kredytowego.

Sprawdź też: Wnioskowanie o kredyt w wielu bankach może zaszkodzić

Zacznijmy od samego początku, czyli składania wniosku o przyznanie kredytu. Odbywać się to może na różne sposoby: drogą internetową, listownie lub w placówce banku. Najczęstszym z nich wyborem wciąż jest składanie wniosku w placówce banku. Taki wniosek zawiera dużo informacji szczegółowych o naszych finansach i celach, na które chcemy przeznaczyć pozyskane pieniądze. Następnie przekazujemy wniosek do banku, który dokładnie w tym momencie zaczyna go analizować.

Pierwszym krokiem jest wysłanie zapytania do Biura Informacji Kredytowej. To zapytanie dotyczy historii kredytowej wnioskodawcy. Po pewnym czasie BIK dostarcza do banku raport na temat naszej historii. Mając ten raport do dyspozycji, bank ma dostęp do takich informacji jak: jakość naszych spłat, nasza aktywność kredytowa czyli limity na rachunkach osobistych. Biorąc pod uwagę te wszystkie parametry, bank może podjąć decyzję, czy przyznać nam kredyt gotówkowy czy też nie. Jeśli nasza historia spłat jest pozytywna, to możemy spodziewać się tej pierwszej odpowiedzi. Po jej uzyskaniu możemy już podpisać umowę kredytową i czekać na przelew gotówki na nasze konto.

Sprawdź też: Jak długo bank rozpatruje wniosek o kredyt?

Jak widać, w tym procesie ważną rolę odgrywa Biuro Informacji Kredytowej. Jest to specjalna instytucja, która powstała po to, aby budować zaufanie między bankami i konsumentami. Gromadzi ona informacje o historii kredytowej tak, żeby mogły z niej korzystać instytucje finansowe. W ten sposób zwiększona zostaje transparentność w obrocie gospodarczym, a banki są w stanie podjąć właściwe decyzje kredytowe. Dla konsumentów BIK to okazja do zaprezentowania pozytywnej historii kredytowej i tym samym wzbudzenia zaufania w instytucjach bankowych u których staramy się o kredyt.

Ilona Maciejuk