Jak poprawić historię w BIK?

2014-02-21 19:37:00

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, gromadzi informacje o historii spłat obecnych i przeszłych pożyczek, co ma bezpośrednie przełożenie na naszą zdolność i wiarygodność kredytową. Czy istnieje możliwość poprawienia naszej oceny w BIK-u?

Wszyscy ubiegający się o kredyt muszą mieć na względzie informacje o ich historii kredytowej zawarte w Biurze Informacji Kredytowej. Jest to instytucja, która przechowuje i gromadzi dane na temat branych przez nas kredytów, historii ich spłaty oraz limitów na kontach osobistych czy kartach kredytowych. W BIK-u znajdziemy pozytywne i negatywne dane w zależności od naszej osobistej historii.

Sprawdź też: Chcesz poznać, co wiedzą o Tobie banki? Zajrzyj do BIK-u

Na podstawie tych danych informacji banki oceniają naszą zdolność kredytową. Oczywiście nie jest to jedyny parametr wpływający na nią, ale mimo wszystko ocena BIK ma znaczenie podczas rozpatrywania naszego wniosku kredytowego.

Tajemniczy scoring

Biuro Informacji Kredytowej przyznaje konsumentom ocenę, tzw. scoring, który waha się od 1 do 5 gwiazdek lub wynosi od 192 do 631 punktów. Im wyższy wynik tym większe prawdopodobieństwo, że uda nam się uzyskać dobry kredyt na zadowalających nas warunkach.

4 kroki do poprawienia swojego BIK-u

Co zrobić, aby poprawić naszą historię w BIK? W odpowiedzi na to pytanie możemy wyróżnić cztery istotne czynniki.

1. Pierwszym z nich jest jakość kredytów. Pod tą nazwą kryje się fakt terminowej spłaty zaciąganych kredytów. Ten element odgrywa największą rolę w ocenie BIK i stanowi ponad 70 proc. jej wielkości. Zasada jest prosta: jeśli spłacamy raty terminowo i nie mamy żadnych zaległości, to możemy spodziewać się najwyższej oceny. Jeżeli zdarzyły nam się nawet jakieś opóźnienia, to nie należy od razu się obawiać, że będą one mieć opłakane konsekwencje.

2. Drugim parametrem jest aktywność kredytowa. Wielu konsumentów nie zwraca należytej uwagi na ten komponent. Jeżeli zaś chcemy mieć lepszą historię w BIK, to lepiej jest mieć wysoką aktywność kredytową. Niekoniecznie muszą to być duże kredyty. Chodzi raczej o samą długość historii kredytowej, która mówi bankowi, że radzimy sobie ze spłatą kredytów w dłuższym okresie czasu. Nie idzie tu tak bardzo o liczbę kredytów, jak o czas ich spłat.

3. Zostają jeszcze dwa parametry, czyli wykorzystanie limitów kredytowych oraz ubieganie się o kredyty. Ten pierwszy dotyczy naszych kont osobistych i tego, czy korzystamy z debetów na nich. Aby poprawić swoją zdolność, najlepiej jest pozbyć się takiego limitu lub go ograniczyć.

4. Ostatni parametr dotyczy zaś efektywności ubiegania się o kredyty, czyli liczby zapytań kredytowych. Jeśli złożyliśmy wiele wniosków kredytowych i końcowy sukces to możemy liczyć, że nasza historia w BIK będzie wyglądać pozytywnie.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam