Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu na dowód?

2014-03-07 22:00:00

Wyłudzenie kredytu na dowód to realne zagrożenie, które może stać się również naszym udziałem. Warto w związku z tym wiedzieć, jak się przed nim zabezpieczyć.

Dowód osobisty to dokument noszony najczęściej w portfelu. Często jednak wkładamy go  do kieszeni kurtki lub spodni. To sprawia, że prawdopodobieństwo zgubienia go znacznie wzrasta. Wspomnieliśmy o portfelu, ale tamten przypadek również nie jest w stu procentach bezpieczny, ponieważ portfel także może nam zginąć. Fakt faktem, zgubienie portfela rzuca się nam szybciej w oczy, niż utrata samego dowodu.

Sprawdź też: Uwaga na oszustów! Zaciągają kredyty na inne osoby

Jeśli już zorientujemy się, że zgubiliśmy dowód (nieważne czy sam, czy z portfelem), to musimy natychmiast podjąć odpowiednie kroki, tak aby uniknąć wykorzystania naszego dokumentu przez osoby trzecie do jakiś niekorzystnych dla nas celów. Największym zagrożeniem w tym miejscu jest oczywiście wyłudzenie kredytu. Jeśli szybko nie zastrzeżemy naszego dowodu, to może okazać się, że ktoś go znalazł i postanowił wykorzystać naszą tożsamość, aby zaciągnąć kredyt (np. przez Internet). Aby uniknąć tej wielce nieprzyjemnej sytuacji, należy skierować się czym prędzej do oddziału dowolnego banku. Nie musi to być wcale bank, w którym posiadamy konto osobiste. Chodzi po prostu o znalezienie instytucji bankowej, do której możemy przekazać informację o zaistniałej sytuacji. Taki bank przekaże ją dalej do systemu dokumentów zastrzeżonych, co sprawi, że wykorzystanie naszego dowodu do wyłudzenia kredytu stanie się niemożliwe.

Istnieje również inny sposób na zabezpieczenie się przed takim wyłudzeniem. Jest nim rozwiązanie proponowane przez Biuro Informacji Kredytowej. Nosi ono nazwę Alert Strażnik Kredytu. Wykorzystuje ono fakt, że banki przesyłają do BIK zapytania o historię kredytową klientów wnioskujących w nich o kredyty. Jeżeli zdecydujemy się na ochronę przy pomocy Alertu Strażnik Kredytu możemy liczyć na to, że w takiej sytuacji zostaniemy od razu poinformowani o próbie wyłudzenia. Przekazana nam informacja pozwoli na zablokowanie wniosku, zanim zostanie on zaakceptowany przez bank.

Sprawdź też: Koniec kredytów na (nowy) dowód?

Ochrona przed wyłudzeniami kredytów jest bardzo ważna. Zgubienia dowodu osobistego nie sposób przewidzieć i dlatego lepiej dmuchać na zimne. Zamiast martwić się tym, że o zgubie dowiemy się zbyt późno (dowodów nie używamy wszak codziennie) warto postawić na bezpieczeństwo, które oferuje chociażby Alert Strażnik Kredytu.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam