Która firma udzieli leasingu 6-letniego samochodu?

2014-03-26 14:14:00

Czasami zakup nowego auta, nawet finansowanego leasingiem lub kredytem, okazuje się dla nas zbyt drogi. W takiej sytuacji idealny byłby leasing auta używanego, jednak czy firmy leasingowe sfinansują auto 6-letnie?

Jeszcze kilka lat temu oferta leasingu dla firm, choć interesująca, była dość mocno ograniczona. Sprowadzała się zazwyczaj do finansowania aut nowych, wykluczając zakup pojazdów używanych i importowanych. Obecnie wiele się zmieniło, a wzrost zainteresowania rynkiem wtórnym w zakresie motoryzacji sprawił, że w zdecydowanej większości firm leasingowych znajdziemy oferty finansowania samochodów, które mają za sobą już kilkadziesiąt tysięcy przejechanych kilometrów.

Znalezienie oferty leasingu 6-letniego samochodu nie powinno być w tych czasach problemem dla przedsiębiorcy, choć należy liczyć się też z kilkoma ograniczeniami. Przede wszystkim dla firmy leasingowej sfinansowanie auta używanego, ze znacznym przebiegiem i wątpliwym stanem technicznym, to dość duże ryzyko. W związku z tym prawie na pewno będziemy zmuszeni do pokrycia kosztów wyceny i kontroli stanu technicznego pojazdu.

Sprawdź też: Rodzaje opłat w leasingu

Druga kwestia dotyczy maksymalnego wieku auta w momencie zakończenia okresu leasingu. Ten zazwyczaj wynosi do 6,7 lub 8 lat, niekiedy nawet 10 lat. W związku z tym przy zakupie auta 6-letniego możemy liczyć na maksymalnie 4 lata leasingu. W sytuacji, gdy wartość auta jest niska, nie powinno to być problemem, jeśli jednak używane auto kosztuje około 60-70 tysięcy złotych, dla niektórych osób spłata rat leasingowych przez okres 4 lat może okazać się zbyt uciążliwa. Warto jednak podkreślić, że wiele firm stosuje własne ograniczenia w tej kwestii, więc może okazać się, że leasing maksymalnie może trwać np. tylko 2 lata.

Sprawdź też: Zasady leasingowania pojazdów używanych

Przed wyborem określonej firmy leasingowej, z którą rozpoczniemy współpracę, należy przeanalizować jej ofertę szczególnie pod kątem maksymalnego wieku auta w momencie zakończenia umowy leasingu. Choć wartość samego pojazdu będzie mniejsza, to wraz z wiekiem koszty związane z jego eksploatacją wzrosną, co przełoży się nie tylko na prace serwisowe, ale też na np. wyższą składkę ubezpieczeniową. Warto zorientować się, jakie praktyki w tej kwestii stosuje dana firma leasingowa. Może się bowiem okazać, że zostaną na nas nałożone niezwykle wysokie raty, które nieco zaburzą sens całej transakcji i kupna auta z rynku wtórnego.

Tomasz Słupczyński