Czy firma ma szansę na szybki kredyt bez BIK?

2014-02-24 14:27:00

Wiele produktów na rynku pożyczek dla firm reklamowanych jest jako kredyty bez BIK. Czy coś takiego w ogóle jest możliwe?

Zacznijmy od kilku kwestii terminologicznych, które rzucą lepsze światło na temat pożyczek i kredytów. Kredyt odnosi się tylko i wyłącznie do produktu oferowanego przez banki (i SKOK-i), które znajdują się pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Wszystkie produkty oferowane przez takie instytucje są kredytami. Czym innym jest pożyczka. Jest to produkt niepodlegający przepisom prawa bankowego i tak szczegółowej weryfikacji pod względem normatywnym jak kredyt. Pożyczki są oferowane najczęściej przez pozabankowe firmy pożyczkowe. Ich działalność nie jest obłożona takimi wymogami jak działalność banków. To przekłada się na to, że kwestie weryfikacji historii kredytowej, dokumentów dochodowych oraz zdolności kredytowej wnioskodawcy stają się dla wierzyciela mniej istotne.

Co to wszystko oznacza w praktyce? Firma nie może liczyć na szybki kredyt bez BIK, ponieważ weryfikacja w BIK (Biurze Informacji Kredytowej) jest podstawowym krokiem podejmowanym przez każdy bank zanim zdecyduje się on wydać decyzję kredytową. To właśnie na podstawie informacji zawartych w tym rejestrze podejmowana jest końcowa decyzja. Przedsiębiorca może jednak liczyć na uzyskanie szybkiej pożyczki bez BIK. Oczywiście będzie to oznaczać już współpracę z innego rodzaju podmiotem niż bank.

Firmy pożyczkowe często reklamują swoje produkty kredytowe jak kredyty bez BIK. Najczęściej dotyczy to mniejszych firm pożyczkowych, które starają się w ten sposób przyciągnąć do siebie zarówno większe rzesze klientów indywidualnych, jak również klientów firmowych. Oznacza to, że szansa na otrzymanie pożyczki bez BIK istnieje. Należy mieć jednak świadomość, że rezygnacja z weryfikacji danych w BIK jest równoznaczna ze wzrostem ryzyka nieodzyskania długu ze strony firmy pożyczkowej. To przekłada się oczywiście na wyższe oprocentowanie kredytu (w rozumieniu ustawy o kredycie konsumenckim) w stosunku do kredytu bankowego oraz na stosowanie przez prywatnych wierzycieli dodatkowych zabezpieczeń spłaty. Szukając więc pozabankowych pożyczek dla firm bez BIK trzeba liczyć się z reguły z dość wysokimi kosztami.

Wspominając o firmach pożyczkowych, należy jeszcze zaznaczyć, że te większe podmioty bardzo rzadko proponują produkty kredytowe bez weryfikacji informacji o wnioskodawcy w BIK. Mamy tu na myśli choćby takie firmy, jak choćby Provident. To zaś ogranicza pole działania przedsiębiorców poszukujących finansowania bez sprawdzania ich BIK-u do tych korzystania z pomocy tych mniejszych instytucji pożyczkowych, które dodatkowo mogą rekompensować sobie większe ryzyko kredytowe nakładaniem na pożyczkobiorcę większych opłat z tytułu umowy pożyczkowej.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam