Który kredyt tańszy - z oprocentowaniem stałym czy zmiennym?

2014-05-06 12:37:00

Biorąc kredyt w banku, można wybrać między oprocentowaniem stałym a zmiennym. Która opcja jest tańsza?

Każdy kredytobiorca chciałby, żeby rata kredytu była jak najniższa. W końcu nikt nie lubi przepłacać. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że ma do wyboru dwa rodzaje oprocentowań. Standardowo banki oferują oprocentowanie zmienne, ale można trafić na możliwość wyboru oprocentowania stałego. Które z nich jest tańsze dla klienta?

Kredyt gotówkowy

Jednym z banków, który w kredycie gotówkowym oferuje oprocentowanie stałe, jest Bank Zachodni WBK. W "Kredycie gotówkowym (dla nowych klientów)" przy kwocie do 5 tys. zł wynosi ono 16 proc. Powyżej 5 tys. zł na ten sam okres jest to od 7,99 proc. do 16 proc.

Jak wygląda sytuacja w innych bankach z oprocentowaniem zmiennym? Jedna z korzystniejszych ofert to "db Kredyt Gotówkowy. Taniej być nie może" Deutsche Banku. Przy 5 tys. zł również oprocentowanie nominalne pozostaje na poziomie 7,99 proc. W Bank Millenium w "Pożyczce gotówkowej - dla najlepszych nowych klientów" będzie to już 8,99 proc., PKO BP w "Mini Ratce" proponuje 8,88 proc., a Eurobank w "Tanim kredycie z kontem" 9,7 proc. W ocenie rentowności pożyczek uwzględnić należałoby jednak jeszcze koszty ubezpieczeń i prowizji. Widać jednak, że oprocentowanie stałe z Banku Zachodniego WBK jest bardzo niskie i śmiało może konkurować z bankami, które w ofercie posiadają oprocentowanie zmienne.

Kredyt hipoteczny

Obecnie Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje bardzo niskie stopy procentowe, dlatego kredyty z oprocentowaniem zmiennym są tańsze. Bank BGŻ, który oferuje "Kredyt hipoteczny bez niespodzianek" ze stałym oprocentowaniem (pierwsze 5 lat kredytu przy spełnieniu dodatkowych warunków), proponuje 5,55 proc. Millenium Bank w "Kredycie hipotecznym" oferuje oprocentowanie zmienne w wysokości 3,96 proc., "Własny Kąt Hipoteczny (oferta pakietowa)" w PKO BP to oprocentowanie rozpoczynające się od 4,37 proc., podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego w ING Banku Śląskim.

Zdecydowanie tańsze (w obecnej chwili) będzie więc teraz oprocentowanie zmienne. Trzeba jednak uważać, ponieważ w momencie, kiedy stopy procentowe zostaną podniesione, wszystkie oferty z oprocentowaniem zmiennym mogą nagle okazać się mniej korzystne. Taką sytuację jednak ciężko przewidzieć, gdyż mówi się o tym, że przez najbliższy czas stopy procentowe powinny zostać na tym samym poziomie. Wybór stałego oprocentowania obecnie wydaje się być zwyczajnie drogi.

Co wybrać?

Trzeba pamiętać, że oprocentowanie stałe to wybór bezpieczny. Daje bowiem gwarancję, że nie zostanie zwiększone nawet po podniesieniu stóp procentowych. Jednak w kontekście długo spłacanej hipoteki tańszym rozwiązaniem wydaje się kredyt z oprocentowaniem zmiennym.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam