Jak kupić nieruchomość od komornika?

2014-03-07 18:28:00

Choć ceny nieruchomości w ostatnich latach znacznie spadły, to ich zakup i tak wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Doskonałą okazją do zakupu tańszego domu lub mieszkania może być wylicytowanie go od komornika.

Licytacje komornicze to rozwiązanie posiadające swoje wady i zalety, dlatego też przed przystąpieniem do nich powinniśmy dokładnie zapoznać się z przedmiotem licytacji, a także z jej warunkami. Jeśli wszystko zostanie dobrze przemyślane, możemy naprawdę dużo zyskać. Jeśli jednak będziemy działali pod wpływem impulsu, straty mogą przykryć korzyści.

Na licytacje trafiają nieruchomości będące przedmiotem egzekucji komorniczej. Mogą to być zarówno używane mieszkania w złym stanie technicznym, przeznaczone bezwzględnie do remontu, jak też mieszkania o średnim i wysokim standardzie. Czasami możemy też trafić na mieszkania nowe, w stanie deweloperskim. Dzieje się tak w sytuacji, gdy postępowanie jest prowadzone przeciwko deweloperowi.

Istotną kwestią w przypadku licytacji komorniczych jest cena wywoławcza. W przypadku pierwszej licytacji jest do ¾ oszacowanej wartości danego gruntu lub mieszkania. Ceny szacowane są na podstawie aktualnej sytuacji na rynku i rzeczywistego stanu danej nieruchomości. Jeśli podczas pierwszej licytacji sytuacja się nie rozstrzygnie, zarządzona zostanie kolejna licytacja, w której cena wywoławcza spadnie do połowy szacowanej wartości. Zakładając, ze nikt nie był zainteresowany zakupem za kwotę 75 procent wartości, możemy być prawie pewni, że nikt takiej kwoty nie przekroczy też podczas pierwszej licytacji, a to powinno pozwolić na zakup mieszkania za około 60-70 proc. jego ceny rynkowej.

Jeśli chcemy uczestniczyć w licytacji, najważniejsza kwestią będzie wpłacenie rękojmi, która wynosi 10 proc. sumy oszacowania. Wpłaty powinniśmy dokonać przynajmniej jeden dzień przed planowanym terminem licytacji. Oczywiście kwota ta podlega zwrotowi, w przypadku gdy nie kupimy mieszkania, a gdy uda nam się wygrać licytację, będzie stanowiła część spłaty wylicytowanej nieruchomości. Co bardzo ważne, przystępując do licytacji, nie musimy posiadać przy sobie całej kwoty równej wartości domu czy mieszkania. Zakup mieszkania z licytacji komorniczej możemy bowiem finansować kredytem bankowym. Po wygraniu licytacji to sąd decyduje, w jakim terminie musimy je spłacić. Równie istotne jest to, że zakupione na licytacji mieszkanie zostaje zwolnione z jakichkolwiek długów jego poprzednich właścicieli.

Przed zakupem należy jednak dokładnie sprawdzić, czy wraz z nieruchomością nie zyskamy niechcianego lokatora. Koszty jego eksmisji i stres z tym związany mogą przykryć wszystkie zalety kupna mieszkania.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam