Czy warto kupić mieszkanie z licytacji komorniczej?

2014-02-25 18:00:00

Kupno mieszkania to drogie przedsięwzięcie. Aby zmniejszyć jego koszty, można wziąć udział w licytacji nieruchomości z egzekucji komorniczej.

Ceny mieszkań w Polsce są bardzo różne, jednak z całą pewnością można stwierdzić, że kupno własnych czterech ścian to decyzja, która wymaga dużego wkładu finansowego. Jednym z rozwiązań, które może sprawić, że nasz portfel ucierpi nieco mniej, jest kupno mieszkania z egzekucji komorniczej. Dużą zaletą takiej opcji jest cena, ale trzeba liczyć się z faktem, że nie zawsze od razu można będzie wprowadzić się do wylicytowanego lokalu.

Gdzie znaleźć mieszkania do licytacji?

Przebieg procesu egzekucji komorniczej nie jest dla nikogo tajemnicą. W pierwszej kolejności komornik obwieszcza licytację nieruchomości w sądzie i urzędzie gminy miejscowości, do której przynależy nieruchomość. Ponadto ogłoszenie pojawia się w dzienniku pocztowym danej miejscowości, portalu Licytacje.komornik.pl oraz w niektórych gazetach tematycznych. Informacja o licytacji powinna pojawić się maksymalnie na dwa tygodnie przed jej rozpoczęciem.

Jakie koszty?

Każde mieszkanie wystawione do licytacji ma określoną cenę rynkową. Jednak cena wywoławcza danego lokalu na pierwszej licytacji stanowi ¾ tej wartości. Jeżeli więc dane mieszkanie na rynku nieruchomości kosztowałoby 300 tys. zł, można je nabyć za minimum 225 tys. zł. Jest to więc bardzo atrakcyjna opcja. Opłacalność wzrasta przy zakupie nieruchomości podczas drugiej licytacji. Wówczas cena wywoławcza to 2/3 wycenionej wartości, a więc ten sam lokal można nabyć za 200 tys. zł.

Na co trzeba uważać?

Cena mieszkania z egzekucji komorniczej jest z pewnością bardzo atrakcyjna, jednak należy liczyć się z tym, że lokal można nabyć wraz z poprzednim właścicielem. W momencie wylicytowania dana osoba staje się nowym właścicielem, jednak aby pozbyć się dotychczasowego posiadacza, czasami trzeba się nieco postarać. Oczywiście nie ma on już żadnych praw do wylicytowanego mieszkania, ale nie można wyrzucić go na bruk. Wysiedlenie poprzedniego właściciela może wiązać się z długotrwałym procesem eksmisji, w którym należy zapewnić mu mieszkanie zastępcze.

Czy warto kupić mieszkanie z egzekucji komorniczej? Pod względem finansowym - tak. Trzeba jednak zrobić dokładny wywiad, czy wystąpi problem z poprzednim właścicielem. Jeśli tak, a mimo to ktoś chce dokonać zakupu, niech uzbroi się w cierpliwość. Finansowo na pewno zyska.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam