Pożyczki prywatne mogą być tańsze od kredytów w bankach

2014-02-24 17:29:00

Pożyczki prywatne to alternatywny dla kredytów bankowych i pożyczek prywatnych firm finansowych sposób umożliwiający pozyskanie dodatkowej gotówki w krótkim czasie.

Pożyczka prywatna to zobowiązanie pieniężne otrzymywane od osoby fizycznej. Atutem takich produktów finansowych jest możliwość uzyskania dodatkowych środków na specjalnych warunkach. Z drugiej strony, tego typu wierzytelności najczęściej muszą być silnie zabezpieczone, co wynika przede wszystkim ze zwiększonego ryzyka, z jakim w stosunku do banków czy instytucji pozabankowych musi liczyć się prywatny pożyczkodawca. Indywidualny inwestor przeważnie nie ma możliwość korzystania z informacji gromadzonych w BIK - chyba że za pośrednictwem specjalnych portali finansowych, a pozyskanie danych z rejestrów dłużników jest dość kosztowne, więc pożyczający najczęściej nie sprawdza wiarygodności interesanta w żadnej z wymienionych instytucji. Prywatne pożyczki są udzielane przede wszystkim pod zastaw ruchomości lub z wykorzystaniem hipoteki.

Korzyści z pożyczek prywatnych

Plusem pożyczek prywatnych jest możliwość indywidualnego ustalenia wysokości oprocentowania wierzytelności. Oprocentowanie nominalne zobowiązania zaciąganego u osoby fizycznej może być dużo niższe w przypadku korzystania z usług pozabankowych, a także porównywalne lub wręcz atrakcyjniejsze od oprocentowania oferowanego przez banki. Dodatkowym atutem pożyczki prywatnej jest brak kosztów dodatkowych (których indywidualny wierzyciel nie może pobierać). Przy zobowiązaniach prywatnych spłacający nie spotka się z opłatami administracyjnymi oraz prowizjami. Pożyczający nie będzie wymagał również wykupienia ubezpieczenia.

Jaką kwotę można pożyczyć?

Wysokość pożyczki prywatnej zależy często od wartości jej zabezpieczenia. W przypadku wierzytelności od osób fizycznych lepiej unikać umów, w których zabezpieczenie w postaci zastawu rejestrowego na samochodzie czy hipoteki na nieruchomości znacznie przekracza kwotę otrzymanego wsparcia finansowego. Zabezpieczenie zobowiązania powinno być adekwatne do uzyskanej kwoty. Pożyczka prywatna może wynosić zarówno kilka, jak też kilkaset tysięcy złotych. Najwyższe sumy można otrzymać  zaciągając wierzytelność zabezpieczaną nieruchomością, co wynika z wysokiej wartości mienia nieruchomego. Decydując się na pożyczkę prywatną, warto dobrze skalkulować swoje możliwości finansowe. Niespłacenie zobowiązanie, które może przerodzić się w dług, nierzadko prowadzi do utraty przedmiotu zastawu czy nieruchomości, na której została ustalona hipoteka. W przypadku omówionych zabezpieczeń wierzyciel jest silnie chroniony przez prawo i bez trudu jest w stanie uzyskać zwrot kwoty pożyczki, która nie została uregulowana.

Renata Grochowska