Uważaj na pożyczki pod zastaw bez BIK

2014-02-19 15:00:00

Pożyczki pod zastaw oferowane przez prywatne firmy mogą być udzielane bez sprawdzania informacji o konsumencie w Biurze Informacji Kredytowej, a ich zabezpieczenie stanowią ruchomości lub mienia nieruchome, które mogą zostać utracone po niespłaceniu wierzytelności. Na co uważać w umowach pożyczek bez BIK?

Osoba z negatywną historią w BIK najczęściej nie ma szans na skorzystanie z kredytów bankowych. Możliwość pożyczenia pieniędzy w prywatnych firmach pożyczkowych również jest dość ograniczona. Nie najlepszą alternatywą dla klientów z zadłużeniem są także mikropożyczki. Posiadając mienie nieruchome lub wartościowe ruchomości, możliwe jest uzyskanie dodatkowych pieniędzy zabezpieczonych zastawem. Na rynku pożyczkowym nietrudno o oferty zobowiązań na stosunkowo spore sumy, dysponując odpowiednim zabezpieczeniem wierzytelności.

Pożyczki bez BIK pod zastaw

Zobowiązania pozabankowe mogą być udzielane pod zastaw mieszkania, lokalu użytkowego, działki budowlanej lub rolnej oraz domu, na którym nie ma ustanowionej hipoteki. Do atutów omawianego wsparcia finansowego można zaliczyć możliwość uzyskania pieniędzy bez względu na sytuację materialną, osiągane dochody czy wielkość zadłużenia. Zobowiązanie można spłacać w całości lub części. W przypadku pożyczki pod nieruchomość można liczyć na kwoty do 40-50 proc. wartości mienia. Decydując się na tego typu ofertę, należy brać pod uwagę, że istnieje wielu nieuczciwych wierzycieli, których nie interesują zyski związane ze spłatą samej pożyczki, ale przejęcie nieruchomości, której wartość znacznie przewyższa sumę pożyczonego kapitału.

Jak uniknąć utraty zastawu?

Najważniejszym dokumentem przy pożyczce pod zastaw jest umowa podpisywana u notariusza. W przypadku dużych sum dobrze, gdy klient ma czas na dokładne przeczytanie warunków porozumienia, a jeszcze lepiej, gdy umowę pożyczki skonsultuje z prawnikiem. Zawsze warto pytać o taką możliwość. Brak zgody nierzadko może oznaczać, że konsument ma do czynienia z nieuczciwym pożyczkodawcą, podobnie jak w sytuacji, kiedy wierzyciel wymaga podpisania dokumentów u konkretnego notariusza i nie chce zdecydować się na zawarcie umowy u urzędnika, wskazanego przez pożyczkobiorcę. Zdarza się, że wierzyciele tworzą dokumenty, które zamiast ustanowienia zabezpieczenia w postaci nieruchomości stają się umowami sprzedaży mienia. Planując pożyczkę objętą zastawem, należy dobrze skalkulować także swoje możliwości finansowe. Brak spłaty może doprowadzić do utraty nieruchomości, samochodu i in., gdy taki zapis znalazł się w umowie.  

Renata Grochowska