Pożyczka pozabankowa nie musi być droga

2014-02-18 14:00:00

Ze względu na dużą dostępność pożyczek pozabankowych, klienci sięgają po nie coraz częściej. Jak znaleźć tanią pożyczkę?

Pożyczki pozabankowe nierzadko wiążą się z nieco większym ryzykiem niewypłacalności klientów w stosunku do kredytów, ponieważ często sięgają po nie osoby, którym z różnych względów banki odmówiły pomocy finansowej. Okazały się więc mało wiarygodne lub ich zdolność kredytowa pozostawiała wiele do życzenia. Banki dysponują wieloma narzędziami pozwalającymi ocenić historię kredytową wnioskodawców, a w konsekwencji określić ich wiarygodność. Z tego powodu pożyczki pozabankowe wiążą się najczęściej ze zwiększeniem kosztów w stosunku do tych, z jakimi spotkamy się w przypadku kredytów konsumpcyjnych - ma to rekompensować zwiększone ryzyko kredytowe, jakie ponoszą prywatne firmy pożyczkowe, finansując mniej wiarygodnych klientów. Nie oznacza to jednak, że każda wierzytelność zaciągana w prywatnej instytucji musi być droga.

Oprocentowania pożyczki

Oprocentowanie nominalne pożyczki najczęściej bywa wyższe od oprocentowania kredytów bankowych. Mimo tego nie może ono przekroczyć wysokości czterokrotności stopy lombardowej ustalanej przez NBP. Na oprocentowaniu jednak koszty pożyczek pozabankowych się nie kończą.

Koszty dodatkowe

Analizując oferty pożyczek w prywatnych firmach, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na opłaty dodatkowe. Należy do nich przede wszystkim ubezpieczenie, którego wykupienie przy krótkoterminowych zobowiązaniach nie jest opłacalne. Do wydatków zalicza się także opłata przygotowawcza, prowizje czy koszty administracyjne, które w największym stopniu ważą na łącznej sumie koniecznej do spłaty. Przy pierwszej pożyczce wiele instytucji pozabankowych rezygnuje z dodatkowych opłat, dzięki czemu cena pożyczki nie jest wygórowana. Oferty wsparcia finansowego bez kosztów dodatkowych przy pierwszorazowym zobowiązaniu zaoferują między innymi Vivus oraz OkMoney.

Analiza RRSO nie pomoże

W przypadku wyboru chwilówki sugerowanie się głównie poziomem wskźnika RRSO na ogół nie jest dobrym rozwiązaniem. Krótki czas, na jaki zazwyczaj udzielane są zobowiązania w firmach pozabankowych, sprawia, że na wartość rocznej stopy oprocentowania w znacznym stopniu wpływają dodatkowe opłaty. Najważniejsza jest zatem ocena, czy wysokość raty zaciąganej pożyczki jest możliwa do spłacenia. Rosnąca liczba prywatnych firm udzielających wsparcia finansowego przekłada się na coraz atrakcyjniejsze oferty rywalizujących ze sobą wierzycieli. Z reguły im lepsza sytuacja materialna wnioskodawcy, tym większe szanse na lepszą propozycję i niższe koszty zobowiązania.

Warto przy tym podkreślić, że przeterminowane zadłużenia, negatywna historia w BIK czy wpisy w rejestrach dłużników sprawiają, że otrzymanie dodatkowych pieniędzy nie jest łatwe nawet w przypadku instytucji pozabankowych, a liczba ofert, z których można skorzystać ogranicza się, przez co trudniej w takiej sytuacji o tanią pożyczkę.

Ilona Maciejuk