Na czym polega leasing nieruchomości?

2014-02-17 14:09:00

Leasing nieruchomości zdobywa coraz większą popularność na polskim rynku finansowym. Dobrze wiedzieć, z czym się wiąże oraz jakie niesie za sobą korzyści.

Leasing nieruchomości to produkt finansowania, który pojawił się na polskim rynku pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Nie różni się wiele od leasingu innych aktywów. Podobnie jak w przypadku pojazdów czy maszyn, firma leasingowa dokonuje zakupu mienia, a następnie przekazuje je klientowi. Z takich usług korzystają przede wszystkim przedsiębiorstwa, które w zamian za wnoszenie regularnych opłat, mogą użytkować nieruchomości, do jakich najczęściej należą obiekty handlowo-usługowe, hale produkcyjne, magazyny. Na popularność leasingu pomieszczeń wpływają wysokie koszty oraz rozbudowane procedury towarzyszące kredytom hipotecznym.

Sprawdź też: Czy oprocentowanie kredytów hipotecznych dla firm i konsumentów różni się?

Różnice między leasingiem oraz najmem

Leasing nieruchomości upowszechnił się w XXI wieku wraz z wprowadzeniem minimalnego okresu leasingu operacyjnego, który ustalono na 5 lat, co zapisano w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. O nośności tego produktu finansowania decydują również regulacje dotyczące prawa użytkowania wieczystego. Umowa leasingowa jest podobna do umowy najmu, ale atutem pierwszej z wymienionych metod jest możliwość nabycia danego przedmiotu po zakończeniu obowiązywania kontraktu. Cena lokalu jest z góry ustalona. Leasing może dotyczyć zakupu budynków lub refinansowania nabycia mienia nieruchomego. Umowy leasingu nieruchomości są zazwyczaj zawierane na okres od 10 do 15 lat.

Leasing nieruchomości operacyjny oraz finansowy

Nieruchomość można leasingować wykorzystując leasing finansowy. W tym przypadku od klientów nie wymaga się minimalnego okresu trwania umowy. Leasing finansowy przypomina kredyt ze względu na opłacanie w czynszu zarówno rat kapitału, jak i odsetek. Różnica pomiędzy kredytem a leasingiem dotyczy jedynie kwestii własności nieruchomości. Tak samo jak w przypadku leasingu operacyjnego, jak i leasingu finansowego, właścicielem mienia nieruchomego do czasu zakończenia umowy jest leasingodawca, a nie spłacający. Dodatkowo leasing finansowy różni się od leasingu operacyjnego tym, że minimalny czas trwania kontraktu wynosi 10 lat (umowa powinna być zawarta na okres dłuższy niż 40 proc. czasu amortyzacji). Czynsz leasingowy jest uznawany w tym przypadku za koszt uzyskania przychodu.

Sprawdź też: Czy ranking kredytów hipotecznych dla firm jest miarodajny?

Leasing a kredyt

Atutem kredytu hipotecznego, w przeciwieństwie do leasingu nieruchomości jest to, że właścicielem lokalu bądź posiadłości staje się kupujący. Leasing daje szanse na uzyskanie alternatywnej formy finansowania zakupu lokalu lub otrzymania kapitału z obciążonej hipoteką nieruchomości przy leasingu zwrotnym.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam