O skutkach podatkowych leasingu

2014-04-07 08:04:00

Leasing jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych przedsiębiorstwa. Dzieje się tak głównie ze względu na kwestie podatkowe.

Leasing daje wiele możliwości w kwestii rozliczania podatku VAT. To, na jakie korzyści możemy w jego przypadku liczyć, zależy jednak od rodzaju leasingu, na który się zdecydujemy. Standardowo do wyboru mamy dwie możliwości: leasing operacyjny i finansowy.

Leasing operacyjny jest najczęściej wybieraną formą leasingu w naszym kraju. Wydaje się to oczywiste ze względu na możliwość wliczenia w koszt uzyskania przychodu praktycznie wszystkich opłat związanych z użytkowaniem przedmiotu leasingu. Z przykład dla zobrazowania tego weźmy samochód. W przypadku leasingu operacyjnego zostaje on własnością leasingodawcy, a przedsiębiorca jest jedynie jego użytkownikiem. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje więc leasingodawca, dzięki czemu leasingobiorca może zaliczyć wszelkie opłaty, takiej jak prowizje, koszy manipulacyjne i opłaty przygotowawcze, a także każdą ratę leasingu i koszty użytkowania pojazdu, czyli paliwo i np. koszty serwisowania, do kosztów uzyskania przychodu. Im te są wyższe, tym nasze zobowiązania wobec fiskusa stają się mniejsze.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku leasingu operacyjnego podatek VAT jest płacony z każdą rata leasingową, dzięki czemu nie obciąża on firmowego budżetu koniecznością uiszczenia całej opłaty już na wstępie.

Leasing finansowy we wszystkich wspomnianych kwestiach różni się od operacyjnego. Przedmiot leasingu staje się własnością firmy, a więc przedsiębiorca jest zmuszony do jego samodzielnej amortyzacji. Z tego powodu do kosztów uzyskania przychodu wliczyć można tylko odsetki od rat leasingowych, koszty związane z użytkowaniem i oczywiście wspomniane odpisy amortyzacyjne. Z racji tego, że sama rata leasingowa nie może zostać uwzględniona jako koszt uzyskania przychodu, ten okazuje się ostatecznie znacznie niższy, niż w przypadku leasingu operacyjnego, a nasze korzyści w US maleją. Jednocześnie jesteśmy zobowiązani do jednorazowego uregulowania całej wysokości podatku VAT, przez co koszt początkowy takiej inwestycji również okazuje się wyższy.

Renata Grochowska