Osoby fizyczne też mogą korzystać z leasingu samochodu osobowego

2014-03-18 12:07:00

Dzięki pozytywnym zmianom w polskim prawie osoby fizyczne mają możliwość korzystania z leasingu samochodu osobowego.

Do tej pory leasing był rozwiązaniem zarezerwowanym dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Na szczęście niedawno uległo to zmianie i teraz już także osoby fizyczne mogą korzystać z możliwości, jakie daje kupowanie z pomocą leasingu. Dzięki takiemu narzędziu jak leasing konsumencki nie jesteśmy już skazani na zapożyczanie się u znajomych lub branie kredytu bankowego, jeśli chcemy nabyć samochód osobowy.

Ustawa w sprawie leasingu konsumenckiego obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2011 roku. Jej celem jest zwiększenie popytu na samochody osobowe oraz  inne artykuły elektroniczne, np. AGD i komputery. Za sprawą poluzowania przepisów prawa dotyczących leasingu polski rząd może liczyć na większe wpływy podatkowe, zaś klienci indywidualni zyskują nową metodę zakupu aut, która niesie ze sobą całe multum korzyści praktycznych.

Z racji tego, że leasing konsumencki samochodów osobowych jest stosunkowo słabo znany na terenie naszego kraju, warto przybliżyć jego specyfikę. Na wstępie należy wspomnieć o tym, że wiele osób niesłusznie obawia się tej formy zakupów. Skąd to się bierze? Powodem jest fakt, że dopiero z chwilą wykupu samochód w leasingu staje się naszą własnością. Oznacza to ni mniej ni więcej tyle, że jeśli samochodowi stanie się coś w trakcie obowiązywania umowy leasingowej, to zostajemy bez samochodu.

Choć jest to specyficzny problem leasingu konsumenckiego wynikający z jego konstrukcji, nie może on nam przesłaniać szeregu plusów tego rozwiązania. Po pierwsze - leasing jest duży łatwiejszy do uzyskania niż kredyt samochodowy. Firmy leasingowe w przeciwieństwie do banków nieco liberalniej zdają się podchodzić do oceny zdolności kredytowej wnioskodawców. Choć procedury udzielania leasingu są zwykle uproszczone (np. często wystarczy złożyć samo oświadczenie o dochodach), to jednak weryfikacja w BIK-u jest normą. Po drugie - leasing pozwala na nabycie po okresie leasingowania samochodu za bardzo niską kwotę, określoną w umowie. Jest to dla wielu osób bardzo wygodna opcja. Po trzecie - w wielu sytuacjach leasing jest tańszy niż kredyt samochodowy.

Krótko mówiąc, każda osoba fizyczna (o ile spełni warunki stawiane przez leasingodawcę) może śmiało skorzystać z możliwości, jakie daje Ci leasing konsumencki, wybierając go jako sposób na opłacenie zakupu np. auta.

Renata Grochowska