Wszystko o ubezpieczeniu AC w leasingu

2014-02-25 18:21:00

Korzystanie z leasingu to najczęściej wybierana forma powiększenia floty samochodowej wśród przedsiębiorców. Należy jednak wykupić przy tym ubezpieczenie AC.

Konieczność wykupienia autocasco bywa nie do końca w smak kierowcom. Należy jednak pamiętać, że leasingobiorca nie jest właścicielem samochodu, ale jego użytkownikiem. Jeżeli pojazd, którego używa, ulegnie wypadkowi, to cierpi na tym firma leasingowa. Ubezpieczenie AC jest więc opcją, która ma zabezpieczyć użytkownika przed koniecznością wykładania gotówki z własnej kieszeni, a firmę leasingową przed stratą pojazdu.

Sprawdź też: Rodzaje opłat w leasingu

Ubezpieczenie AC w leasingu

Jak każde ubezpieczenie, autocasco występuje w różnych wariantach. Wysokość składki zależy od zakresu ochrony. Jako że firma leasingowa preferuje jak najlepsze zabezpieczenie pojazdu, przeważnie wymaga od przedsiębiorcy, by pakiet był jak najmocniej rozbudowany, a w konsekwencji dosyć drogi. Firmy udzielające leasingu mają natomiast wynegocjowane warunki z ubezpieczycielami i ceny pakietów są przeważnie niższe niż podczas poszukiwań na własną rękę.

Wybór ubezpieczyciela

Zwykle każda firma leasingowa ma podpisaną umowę z jedną firmą ubezpieczeniową. Warunki są korzystniejsze niż w momencie, gdy zainteresowany sam zgłosiłby się po ubezpieczenie do tej samej firmy, jednak wcale nie jest powiedziane, że inna instytucja nie zaproponuje jeszcze atrakcyjniejszych warunków. Właśnie dlatego warto zrobić rekonesans. Trzeba jednak pamiętać, że firma leasingowa musi zaakceptować ubezpieczyciela wybranego przez klienta.

Wady i zalety AC w leasingu

Jeśli mowa o minusach, przede wszystkim nie liczy się dotychczasowa historia kierowcy. Kupujący auto w kredycie może za ten sam pakiet ubezpieczeniowy zapłacić znacznie mniej. Po drugie, cena ubezpieczenia z reguły wzrasta po pierwszym roku. Do najważniejszych zalet należy zaliczyć kompletne ubezpieczenie samochodu oraz fakt, że z reguły od 6 do 12 miesięcy auto będzie traktowane jako nowe, bez spadku wartości w trakcie użytkowania. Ponadto formalności przy zawarciu polisy nie będą zbyt absorbujące.

Sprawdź też: Polisa OC - poprzez firmę leasingową czy indywidualnie?

Nie uniknie ubezpieczenia autocasco ten, kto zechce nabyć auto w drodze leasingu. Jednakże w razie stłuczki lub wypadku ono chroni przed ponoszeniem kosztów na własną rękę. Najlepiej samodzielnie poszukać ubezpieczyciela, ponieważ ten współpracujący z leasingodawcą może być nieco droższy.

Ilona Maciejuk