Kto zaproponuje najtańszy leasing samochodowy?

2014-02-18 17:00:00

Decydując się na leasing pojazdu, dobrze wiedzieć, jak analizować oferty, by uzyskać najkorzystniejsze warunki spłaty.

Wytypowanie najtańszej oferty leasingu wymaga szczegółowej analizy produktów dostępnych na rynku. Po pierwsze, należy sprawdzić koszty całkowite leasingu oraz zwrócić uwagę, na sposób dokonywania wykupu. Ponadto dobrze poznać wartość opłaty manipulacyjnej, która nie musi być wliczona w całościową cenę interesującego nas produktu finansowego, a może zostać dodana do wstępnej wpłaty. Warto pamiętać, że jeśli porównamy jedynie koszty całkowite poszczególnych propozycji, nie uwzględniając dodatkowych opłat, może okazać się, że warunki z pozoru taniego leasingu staną się mniej atrakcyjne. 

Sprawdź też: Leasing operacyjny a finansowy - czym się różnią?

Oprocentowanie przy leasingu

Przeglądając oferty leasingu, klient spotka się z różnymi stopami procentowymi. Leasing może być oprocentowany na podstawie wartości stałej lub zmiennej. Najczęściej umowy leasingu opierają się na zmiennych stopach procentowych, uzależnionych od wskaźników WIBOR 1M lub 3M. W przypadku leasingu w obcej walucie mogą zostać użyte zmienne EURIBOR lub LIBOR. Warto sprawdzać aktualność wskaźników zawartych w umowie, bo to nierzadko wpływa na atrakcyjność oferty, a warunki kredytowania mogą ulec znacznemu pogorszeniu w trakcie spłaty, gdy wskaźniki wzrosną.

Okres leasingu oraz dodatkowe koszty

Może się zdarzyć, że raty wyznaczane przez firmy leasingowe będą różne. Sposób określania rat wpływa z jednej strony na ich wysokość, a z drugiej na całkowite koszty zobowiązania, co warto mieć na uwadze, porównując poszczególne oferty. Do kosztów dodatkowych towarzyszących leasingowi zalicza się ubezpieczenie, zatem dobrze ustalić jego najkorzystniejsze warunki. Firma leasingowa może zaproponować własną polisę, ale mamy możliwość skorzystania z ubezpieczenia zewnętrznego (za które najczęściej trzeba zapłacić). Ubezpieczenie można uiścić w całości lub w ratach.

Sprawdź też: MTR, czyli wynajem średnioterminowy a leasing

Najtańsze oferty leasingu

Jedne z najdogodniejszych warunków leasingu pojazdu w lutym 2014 r. zostaną zaproponowane klientom PKO BP oraz ING. W ING można skorzystać z leasingu zarówno operacyjnego, jak i finansowego, gdzie koszt wstępny wynosi 5 proc., a czynsz może wynosić nawet 1,91 proc. Zmienne oprocentowanie jest zależne od stawki WIBOR 3M. W PKO BP czynsz wyniesie z kolei 1,99 proc. W obu ofertach do dodatkowych opłat należy zaliczyć ubezpieczenie oraz rejestrację samochodu.

Renata Grochowska