Zalety leasingu konsumenckiego

2014-03-17 16:06:00

Leasing konsumencki to skierowane do osób fizycznych wygodne i przede wszystkim szybkie rozwiązanie pozwalające na sfinansowanie zakupu samochodu.

Od 2011 roku Polacy wreszcie mogą korzystać z dobrodziejstw leasingu konsumenckiego. Podstawową motywacją dla polskiego rządu do rozszerzenia usług rynku leasingowego o produkty kierowane do osób fizycznych była chęć stymulacji popytu i zwiększenia zakupu nowych samochodów osobowych oraz rozmaitych urządzeń elektrycznych. Oczywiście rząd liczył na to, że w ten sposób uda mu się zdobyć więcej pieniędzy do budżetu państwa. Po 3 latach od rozszerzenia oferty leasingowej można powiedzieć, że plany zostały osiągnięte, ponieważ z leasingu konsumenckiego korzysta już szerokie grono klientów indywidualnych. Dlaczego tak jest? Postaramy się to krótko wyjaśnić.

Leasing to produkt, który na początku był skierowany tylko do osób prowadzących działalność gospodarczą. Mogły one nabywać pojazdy i maszyn za jego pomocą, co niosło za sobą wiele zalet. Leasing konsumencki to próba liberalizacji tego przywileju danego firmom, dzięki czemu również osoby fizyczne mogą korzystać z tego produktu. Leasing konsumencki posiada trzy podstawowe zalety: wygodę, liberalność i szybkość przyznawania finansowania.

Jeśli ktoś niegdyś już miał okazję sprawdzić na własnej skórze, w jaki sposób przebiega procedura przyznawania kredytu samochodowego, to wie, że próba uzyskania tego rodzaju kredytu to dość żmudne zadanie, związane z koniecznością dostarczenia wielu zaświadczeń, kilkoma osobistymi spotkaniami z doradcą bankowym i koniecznością uzbrojenia się w cierpliwość. Procedury i formalności – jeśli pójdziemy do banku, to będzie tego pełno. Nie każdy to lubi i nie każdy może sobie pozwolić na taką, co tu dużo mówić, zabawę. Jeśli zdecydujemy się na leasing, możemy być pewni, że procedury są w jego przypadku ograniczone do minimum. Sposób przyznawania leasingu jest bardzo uproszczony i na pewno nie wiąże się ze stosami zaświadczeń i dokumentów.

Leasing konsumencki nie będzie wiązał się również z tak skrupulatnym sprawdzaniem zdolności i wiarygodności kredytowej klienta, jak to dzieje się w przypadku kredytu. Oczywiście leasingodawcy sprawdzają BIK (Biuro Informacji Kredytowej), a także weryfikują nasze możliwości finansowe. Niemniej jednak nie stosują tak rygorystycznych wymogów jak banki i przez to otrzymanie finansowania staje się często wiele łatwiejsze. Zazwyczaj opiera się na sprawdzaniu prawdziwości danych zawartych w oświadczeniu o dochodach.

Na końcu należy wspomnieć o szybkości wszystkich procedur. W przypadku leasingu możemy być pewni, że nie zajmie to nam dużo czasu. Wszyscy przecież wiemy, że czas to pieniądz, a często w kontekście zakupu samochodu czas ma znaczenie wręcz priorytetowe.

Ilona Maciejuk