Warunki leasingu samochodowego nie tak skomplikowane jak myślisz

2014-06-25 17:36:38

Leasing samochodowy jest świetną alternatywą dla kredytu samochodowego. Sama procedura i warunki, które należy spełnić przy ubieganiu się o leasing, nie są przy tym tak skomplikowane, jak nam się wydaje.

Wiele osób niesłusznie utożsamia leasing z kredytem samochodowym. Kredyt samochodowy to zupełnie co innego niżeli leasing. Leasing dzieli się na dwa typy. Pierwszy to leasing operacyjny, a drugi to leasing kapitałowy. W Polsce zdecydowanie większą popularnością cieszy się leasing operacyjny ze względu na korzyści podatkowe. Otóż warto zwrócić uwagę na możliwość odliczenia sobie podatku VAT. Przedsiębiorcy mogą z tego atutu skorzystać aż dwukrotnie. Po raz pierwszy podczas rozliczania tzw. czynszu inicjalnego, natomiast drugi raz przy okazji wykupu przedmiotu leasingu.

Opłaty leasingowe

Decydując się na leasing samochodowy, musimy zdawać sobie sprawę z kosztów, jakie niesie za sobą ta forma finansowania. Otóż oprócz rat leasingowych konsument musi opłacić inne opłaty leasingowe, jak np. cesja umowy leasingowej. Dodatkowe prowizje wiążą się z różnymi działaniami jak na przykład odnowienie umowy po wcześniejszym wypowiedzeniu. Zanim zdecydujemy się na leasing, powinniśmy dokładnie prześledzić tabelę opłat i prowizji, aby nie narażać się na przykre niespodzianki.

Dla kogo leasing samochodowy

Leasing jest dedykowany osobom, które prowadzą firmę. Dla osoby prywatnej zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie kredyt samochodowy. Do zalet leasingu należy przede wszystkich większa dostępność, prostszy proces zawierania umowy oraz atrakcyjne polisy ubezpieczeniowe. Z kolei wadą jest ryzyko utraty środków finansowych na skutek bankructwa firmy oraz obowiązek spłaty rat leasingowych w przypadku, kiedy stracimy auto.

Warunki leasingu samochodowego

Warunki leasingu samochodowego różnią się w zależności od firmy. Otóż dzisiaj każdy może ubiegać się o indywidualną ofertę. Jego wadą jest to, że wiele firm wymaga od potencjalnego leasingobiorcy wkładu własnego i przedstawienia dokumentów finansowych firmy. Wielu operatorów umożliwia jednak skorzystanie z leasingu samochodowego w ramach uproszczonej procedury kredytowania.

Marzena Kazbieruk