Na czym polega leasing operacyjny?

2014-05-21 11:45:00

Leasing operacyjny bądź leasing finansowy to dwa warianty dla przedsiębiorców, którzy są zainteresowani kupnem auta. Zarówno jedna, jak i druga forma finansowania cieszy się sporym powodzeniem wśród klientów firmowych.

Zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy cechuje się pewnymi atutami. Podział wariantów leasingowych wynika przede wszystkim z prawa podatkowego. W przypadku leasingu operacyjnego leasingowany przedmiot należy do majątku firmy, która udziela finansowania, zatem wartości amortyzacyjne są odpisywane przez leasingodawcę. Z kolei leasingobiorca ma prawo do odpisywania od podatku comiesięcznych rat oraz opłaty początkowej wynikających z powzięcia leasingu. Ponadto w tym przypadku podatek VAT naliczany jest od każdorazowej raty leasingu. Dlatego całość traktowana jest jako świadczenie usługi. Leasing operacyjny dedykowany jest szczególnie tym osobom, które planują krótki okres spłaty. Dzięki temu przedsiębiorca może maksymalizować koszty uzyskania przychodu. W momencie, kiedy kończy się umowa leasingowa, finansowany przedmiot może, ale nie musi stać się własnością leasingobiorcy. Jednak większość konsumentów decyduje się na przeniesienie praw własności według wcześniej określonej kwoty.

Sprawdź też: Operacyjny czy finansowy - który leasing się opłaca?

W przypadku leasingu finansowego – inaczej zwanego kapitałowym – przedmiot leasingu zostaje wpisany do majątku osoby biorącej leasing. Wynikiem tego jest możliwość dopisania odsetek oraz wartości amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodu. W tym przypadku podatek VAT naliczany jest w całości i całość procesu traktowana jest jako dostarczenie towaru, a nie świadczenie usługi, jak to miało miejsce w leasingu operacyjnym.

Przedmiotem leasingu mogą być zarówno ruchomości (samochody, motorówki, motocykle), jak i nieruchomości. Przedmiotem umowy nie mogą być natomiast aktywa w postaci papierów wartościowych czy prawa autorskie.

Sprawdź też: O ukrytych opłatach w umowach leasingowych

Zanim zdecydujemy się na wariant leasingu, należy zastanowić się, która forma będzie bardziej odpowiadała naszym firmowym potrzebom. Porównanie względem potencjalnych korzyści może mieć ogromny wpływ na prowadzoną przez nas działalność gospodarczą.

Ilona Maciejuk