Jak odstąpić od umowy kredytowej?

2014-02-28 16:35:00

Każdy konsument ma prawo odstąpić od umowy kredytowej. Warto wiedzieć, jak to zrobić, bo nigdy nie wiadomo, jaka okoliczność nas zmusi do rezygnacji z pożyczki.

W polskim prawodawstwie istnieje ustawa, która dokładnie opisuje kredyt konsumencki oraz ewentualne sytuacje, kiedy to klienci chcą i mogą od niego odstąpić. Jest to ustawa z dnia 12 maja 2011 roku. Określa ona dokładnie ramy prawne odstępowania od umowy kredytu, stwierdzając jednocześnie, że klient nie musimy podawać żadnej przyczyny, aby zrezygnować z podjętej decyzji o zaciągnięciu zobowiązania w ciągu 14 dni od momentu podpisania umowy. W wyjątkowych wypadkach okres ten może zostać wydłużony.

14 dni na odstąpienie

Jeśli chcemy odstąpić od umowy pożyczki, wystarczy złożyć oświadczenie do banku. Należy to zrobić przed upływem wcześniej wspomnianego 14-dniowego terminu. Liczy się data wysłania oświadczenia. Klient jest o tyle w wygodnej sytuacji, że nie musi nawet szukać stosownego formularza na własną rękę, gdyż zgodnie z ustawą jest ono dołączane do umowy kredytowej. Należy mieć świadomość, że 14 dni to minimalny termin. Może on być dłuższy w zależności od szczegółowych ustaleń umowy.

Sprawdź też: Odstąpiłem od umowy kredytu. Co z ubezpieczeniem?

Nie dla hipotek

Wszyscy klienci muszą pamiętać, że odstąpienie od umowy kredytowej jest możliwe w przypadku wszystkich kredytów konsumenckich (do 255 550 zł) z wyjątkiem kredytów hipotecznych. W tym przypadku prawo niczego nam nie gwarantuje, choć może wystąpić taka sytuacja, że sam bank pozwala na odstąpienie od kredytu hipotecznego.

Bez żadnych opłat

Procedura odstępowania od kredytu wiąże się także z rozliczeniami. Choć konsument nie ponosi żadnych kosztów związanych z rezygnacją z umowy (brak opłat za rezygnację czy podobnego rodzaju prowizji), to musi liczyć się z tym, że będzie zobowiązany zapłacić odsetki za ten okres, kiedy posiadał pieniądze do dyspozycji.

30 dni na zwrot pieniędzy

Bardzo ważną kwestią w kontekście rezygnowania z kredytu jest jednoczesny zwrot udostępnionego kredytu. Aby odstąpienie od umowy było skuteczne i prawomocne, należy zwrócić wszystkie środki (razem z odsetkami) najpóźniej 30 dni po złożeniu oświadczenia. Konsumenci w tym miejscu powinni pamiętać, że im dłużej będą zwlekać z opłatami, tym większe odsetki zapłacą. Jako były kredytobiorca należy pamiętać, że przysługuje nam również zwrot prowizji za udzielenie pożyczki. Jest to opłata za wykonanie określonych czynności bankowych, które w naszej sytuacji nie mają już racji bytu.

Reasumując, procedura odstępowania od umowy kredytowej jest całkiem prosta i nie wiąże się z koniecznością podejmowania skomplikowanych kroków. Dzięki ustawie o kredycie konsumenckim wszystkie detale tego procesu są regulowane prawnie.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam