Jak aktywować kartę debetową online?

2014-05-14 17:20:00

Po podpisaniu wniosku o kartę debetową przez klienta bank w ciągu 14 dni roboczych wysyła do niego dwa listy: jeden z nieaktywną kartą, zaś drugi z kodem PIN. Nie ma możliwości użycia nieaktywnej karty, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest jej niezwłoczna aktywacja w placówce banku, przez telefon bądź online.

Procedura wysyłania pism z kartą płatniczą i PIN-em jest podobna w większości banków. Jedynie w Getin Banku PIN nadawany jest przez klienta samodzielnie na infolinii. Kod PIN powinien pozostać poufny, ponieważ każdą transakcję potwierdzoną owym kodem bank uznaje za operację wykonaną przez właściciela. Często jednak samo posiadanie karty i PIN-u nie umożliwia płacenie kartą bez jej wcześniejszej aktywacji.

Aktywacja karty w terminalu płatniczym

W sporej części przypadków banki umożliwiają aktywację karty w najbardziej wygodny sposób - poprzez dokonanie nią jakiejkolwiek operacji z użyciem kodu PIN. Wystarczy więc wziąć ze sobą nieaktywną kartę na zakupy i zapłacić nią w sklepie. Pamiętajmy jednak, by zrobić to, wkładając kartę to terminala. Nie aktywujemy karty poprzez płatność zbliżeniową.

Aktywacja karty na infolinii

Sama aktywacja karty przez telefon przebiega niezwykle sprawnie. System weryfikacyjny na wstępie ma za zadanie sprawdzić tożsamość klienta. Po podaniu przez nas naszych podstawowych danych, takich jak np. imię, nazwisko, nazwisko panieńskie matki, numer pesel oraz numer karty, konsultant przystępuje do aktywacji naszej karty.

Sprawdź też: Jak aktywować kartę w PKO BP?

W wielu bankach wymagane jest posiadanie kodu telefonicznego. Często jednak bywa tak, że klienci nie posiadają tego numeru bądź go nie pamiętają. Rodzi to komplikacje, ponieważ konsultant jest zmuszony do ponownego wygenerowania kodu. Wydłuża to procedurę aktywowania karty debetowej.

Aktywacja karty przez Internet

Aktywacja przez Internet jest często też możliwa po zalogowaniu się do panelu internetowego bankowości elektronicznej. Wystarczy pisać login oraz hasło i wybrać zakładkę „karty”, a następnie opcję "aktywacja karty" (czasem wcześniej trzeba kliknąć na wybraną kartę płatniczą).

Po wpisaniu numeru otrzymanego plastiku i kliknięciu przycisku „aktywuj” karta staje się aktywna. Zwykle operację potwierdza się kodem jednorazowym (z karty zdrapki, SMS-a lub tokenu - w zależności od tego, z której opcji uwierzytelniania korzystamy). Teraz już tylko wystarczy złożyć na rewersie karty podpis i można z niej korzystać.

Sprawdź też: Karta Visa a MasterCard - gdzie tkwi różnica?

Niektóre banki wymagają, aby internauta przed aktywacją karty wpisał swój indywidualny numer PIN. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa całej operacji.

Aktywacja karty w bankomacie

Samodzielne aktywowanie karty jest banalnie proste, jednakże aby móc sobie na to pozwolić, trzeba mieć dostępy do logowania się w sieci. Innym rozwiązaniem jest aktywacja karty w placówce lub w bankomacie, aczkolwiek wiąże się to z poświęceniem większej ilości czasu. W tym ostatnim przypadku nie trzeba nawet wybierać gotówki z bankomatu. Wystarczy, że wykonamy jakąkolwiek operację, która wymaga wpisania PIN-u (czyli wystarczy jedynie włożyć kartę, wpisać PIN i wyjąć kartę).

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam