Czym grozi brak podpisu na karcie płatniczej?

2014-06-12 15:12:00

Karta płatnicza jest ekwiwalentem fizycznej gotówki. Dzięki niej można posługiwać się wirtualnym pieniądzem bez konieczności noszenia przy sobie pieniędzy. Pamiętać przy tym należy, żeby kartę płatniczą zawsze podpisywać.

Lwia część Polaków jest już posiadaczem lub użytkownikiem karty płatniczej. Dodawana do konta osobistego stanowi jego nierozerwalny element. Ciężko jest nam sobie wyobrazić posiadanie rachunku w banku bez możliwości używania karty płatniczej. Dzisiaj mamy do dyspozycji szereg różnorodnych propozycji. Każda z nich kusi dodatkowymi atrakcjami. Niektóre upoważniają nas do płatności zbliżeniowych inne z kolei pozwalają na uzyskanie rabatów w poszczególnych punktach.

Sprawdź też: Czy sprzedawca może zatrzymać niepodpisaną kartę płatniczą?

Czy istnieje obowiązek podpisywania kart?

Otóż obowiązek podpisywania karty płatniczej wynika z ustawy o karcie płatniczej. Jest to spowodowane wzmożonymi środkami bezpieczeństwa. Tę zasadę stosuje każdy bank. W sytuacji, kiedy zginie karta, a osoba która ją sobie przywłaszczyła złoży na niej swój podpis, może z niej przecież w łatwy sposób skorzystać. Niestety okazywanie przy użytkowaniu karty płatniczej dowodów osobistych jest w naszym kraju rzadko stosowaną praktyką. Dlatego też przestępca uzyskuje pełne prawo do korzystania ze środków znajdujących się na rachunku.

Co robić w razie zagubienia karty?

W sytuacji, kiedy niepodpisana karta trafi w niepowołane ręce, to jej prawowity właściciel nie może liczyć na parasol ochronny wynikający z ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych. Brak podpisu na rewersie karty jest bowiem jawnym sprzeciwieniem się wobec prawidłowego funkcjonowania karty płatniczej. Właśnie dlatego tak istotne jest podpisanie karty niezwłocznie po jej odebraniu.

Sprawdź też: 6 mitów na temat kart zbliżeniowych

Jedyna ewentualność, która uprawnia konsumenta do nieskładania podpisu, to sytuacja, kiedy właścicielem karty jest osoba niepełnosprawna, niezdolna do tej czynności. Tym niemniej taka osoba jest zobowiązana do kontaktu z bankiem w celu podjęcia alternatywnych środków bezpieczeństwa, które będą indywidualnie dobrane względem stopnia niepełnosprawności.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam