Czym się różni zlecenie stałe od polecenia zapłaty?

2014-04-30 16:13:22

Przy wybieraniu jak najkorzystniejszego konta osobistego warto sprawdzić usługi, jakie proponuje bank, oraz opłaty za korzystanie z tych usług. Warto m.in. dowiedzieć się, ile kosztuje w banku przelew, zlecenie stałe czy polecenie zapłaty oraz czym różnią się tego rodzaju usługi.

Jak działa przelew i w jaki sposób dokonuje się przelewów, wie chyba każdy posiadacz osobistego rachunku bankowego. Można natomiast mieć problem ze zrozumieniem zlecenia stałego i polecenia zapłaty. Wydawać by się mogło, że zlecenie stałe i polecenie zapłaty to ta sama usługa, a różnicę stanowi jedynie nazwa. Otóż nic bardziej mylnego: zlecenie stałe bardzo różni się od polecenia zapłaty.

Sprawdź też: Policja wykryła nowe oszustwa z nakładkami na bankomaty

Zlecenie stałe polega na zleceniu w banku usługi polegającej na tym, by bank w określonym czasie przelewał na określony rachunek konkretną kwotę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to do klienta należy zawiadomienie firm wystawiających faktury o podjęciu usługi zlecenia stałego w konkretnym banku. Dla klienta banku jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli kwota się nie zmienia (np. stała rata kredytu, abonament RTV). Czasami rachunki się zmieniają, wówczas wystarczy tylko zmodyfikować zlecenie i wszystko wraca do normy. Krótko mówiąc, zlecenie stałe polega na niejako automatycznej realizacji zlecenia przelewu stałej kwoty w określonym przedziale czasowym.

Czym różni się polecenie zapłaty od zlecenia stałego? Przede wszystkim przy poleceniu zapłaty wysokość kwoty ustalana jest przez wierzyciela i może się często zmieniać, natomiast przy zleceniu stałym sami ją definiujemy. Polecenie zapłaty jest świetnym sposobem na regulowania naszych cyklicznych zobowiązań, takich jak opłata za czynsz, rachunki za energię czy gaz. Dlaczego polecenie zapłaty jest aż tak wygodną usługą? Nie musimy pamiętać o terminach, ponieważ pamięta o tym bank; naszym zadaniem jest tylko zapewnienie środków na rachunku bankowym. Ważne jest także bezpieczeństwo polecenia zapłaty – a jest wysokie, ponieważ polecenie zapłaty obsługuje elektroniczny program Eliksir minimalizujący powstawanie błędów, które na przykład dość często zdarzają się podczas ręcznego wypełniania druków przelewów.

Sprawdź też: TOP 15 najczęstszych oszustw kartowych

W przestrzeni bankowej jest miejsce i na polecenia zapłaty, i na zlecenia stałe. Eksperci wyjaśniają, że polecenie zapłaty jest usługą nowocześniejszą i wygodniejszą, niemniej jednak zachęcają do korzystania z obu. Bardzo ważne są także opłaty za te usługi. Są one różne w różnych bankach. Często się zdarza, że opłaty za polecenie zapłaty nie są pobierane. Za zlecenia stałe banki pobierają opłaty według własnych taryf, należy to dokładnie sprawdzać. I jeszcze jedno – czy można odwołać polecenie zapłaty i zlecenie stałe? Owszem, można to zrobić poprzez wypełnienie w banku stosownych dokumentów.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam