Wybierając konto osobiste, pamiętaj o kilku zasadach

2014-02-26 17:31:00

Osoby, które chcą wybrać dla siebie odpowiednie konto osobiste, powinny pamiętać o kilku istotnych kwestiach związanych z takim wyborem.

Konto osobiste to podstawowe narzędzie bankowe. ROR-y stały się czymś całkowicie powszechnym, a Polacy korzystają z nich bardzo chętnie. Wykorzystując tego typu rachunki bankowe, możemy przeprowadzać cały szereg transakcji finansowych, zlecając je samodzielnie nawet z własnego domu (p. przez Internet lub telefon). Posiadanie konta osobistego wiąże się również z ułatwieniem życia w znacznym stopniu.

Jak jednak wybrać odpowiednie konto osobiste dla siebie? Należy przede wszystkim pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Wśród nich najważniejsze jest na pewno na samym wstępie stwierdzenie, do jakich celów potrzebne nam jest konto. Jeśli nasz rachunek bankowy ma tylko służyć do przechowywania pieniędzy, to będziemy skupiać się na innych jego parametrach niż w przypadku, gdy miałby być rachunkiem typowo rozliczeniowym np. to celów służbowych.

Ogólnie podstawowa zasada wyboru odpowiedniego konta polega na tym, że oferowane nam konto osobiste powinno być jak najtańsze. Nikt nie chce przecież ponosić zbyt dużych wydatków związanych z prowadzeniem ROR-u. Banki oferują różne rachunki osobiste, które posiadają rozmaite parametry. Wśród nich warto zwrócić uwagę na koszty wykonywania przelewów zewnętrznych, koszty wypłat gotówki z bankomatów, opłaty za korzystanie z karty debetowej oraz opłaty miesięczne za użytkowanie samego konta. W tej chwili większość banków stara się maksymalnie ograniczać koszty ponoszone z uwagi na wymienione elementy. Przykładem może być darmowe pod omawianym względem konto oferowane przez Alior Sync.

Co jednak zrobić, jeśli rozpatrywane przez nas propozycje ROR-ów są dość podobne względem siebie? Który bank wtedy wybrać? Tu już zadanie jest trudniejsze, ponieważ wszystkie banki oferują mniej więcej podobne standardy obsługi. Jeśli nie wiemy, na jaką opcję się zdecydować, to możemy porównać usługi danych instytucji np. w zakresie realizowania przelewów natychmiastowych. Te bardzo często przydają się w weekendy, gdy nagle przypominamy sobie o tym, że w sobotę upływa termin ważnej płatności.

Bardzo dobrym pomysłem jest wypytanie również naszych najbliższych, w jakim banku mają swoje konta. To na pewno okaże się pomocne, ponieważ jeśli mamy konto osobiste w tym samym banku, jak nasi rodzice lub rodzeństwo, to możemy być pewni, że przelewy między nimi będą wykonywane priorytetowo, bez konieczności oczekiwania na odpowiednie godziny sesji Elixir.

Jak widać, kwestii związanych z wyborem konta osobistego jest bardzo dużo, ale trzeba jednocześnie wiedzieć być świadomym tego, że ogólny wybór nie jest wcale taki trudny. Jeśli uwzględnimy wyżej wspomniane aspekty, na pewno uda nam się wybrać dla siebie ROR spełniający nasze oczekiwania.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam