Masz konto internetowe? Loguj się bezpiecznie

2014-02-14 23:24:00

Posiadacze kont internetowych muszą pamiętać o tym, aby logować się do nich w bezpieczny sposób.

Jeśli posiadamy konto internetowe, a coraz więcej osób takie konta posiada, musimy szczególnie uważać na kwestie związane z bezpieczeństwem. Posiadacze zwykłych kont bankowych, którzy nie korzystają z nich przez Internet, nie muszą się obawiać tego, że ktoś pozna ich hasło lub włamie się na ich ROR. Takiej możliwości nie ma, ponieważ nie można się do takiego konta dostać drogą internetową. Sytuacja jest zupełnie inna w przypadku osób, które korzystają na co dzień bankowości elektronicznych.

Bankowość elektroniczna to bardzo wygodna funkcja, która pozwala nam wykonywać różne transakcje, pozostając w domu - potrzebny jest tylko dostęp do komputera podłączonego do sieci. Wystarczy, że zalogujemy się na nasze konto i wykonamy operację w panelu klienta. Proces jest bardzo prosty i coraz więcej osób uświadamia sobie atuty związane z możliwością obsługi swoich rachunków osobistych online. Prawdą jest, że liczba atutów bankowości elektronicznych jest bardzo duża, ale nie może to nam przesłonić ewentualnych zagrożeń.

Aby korzystać z konta internetowego, musimy się do niego zalogować. Aby to zrobić, trzeba znać nie tylko login, ale również hasło. W większości przypadków logowanie przebiega szybko i bez problemów, jednak czasami mogą pojawiać pewne zagrożenia. Żeby ich unikać, podczas logowania powinniśmy skupiać naszą uwagę nie tylko na poprawnym wpisaniu naszego loginu i hasła, ale również na tym, by adres strony, którą wywołaliśmy, był prawidłowy. Banki informują na swoich oficjalnych stronach, jak dokładnie powinien wyglądać adres logowania do panelu użytkownika. Jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany, albo dodatkowe znaki w nazwie domeny, to natychmiast powinniśmy opuścić witrynę.

Bezpieczne logowanie się to nie tylko konieczność dokładnego monitorowania adresu logowania. To również zwrócenie uwagi na to, że jeśli nasza strona logowania bardzo długo się ładuje, to powinniśmy na to zareagować. Czasami nasz Internet może zbyt wolno działać i dostanie się do konta może zająć dużo czasu. Należy również pamiętać o jednej dodatkowej kwestii. Jeśli na przykład wyłączy się nam komputer w trakcie logowania, to musimy przy kolejnej sesji sprawdzić czy nasze konto było w tym czasie zamknięte.

Ogólnie ujmując, dbanie o bezpieczeństwo swojego konta internetowego opiera się na weryfikacji strony logowania i bacznym zwracaniu uwagi na rozmaite detale, które mogą świadczyć o tym, że strona, na której przebywamy, nie jest oficjalną stroną banku.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam