Czy dziecko może posiadać konto oszczędnościowe?

2014-03-17 11:29:00

Polacy coraz częściej decydują się na zakładanie swoim pociechom kont oszczędnościowych. Jest to znakomite rozwiązanie, które pozwala zabezpieczyć finansowo przyszłość dziecka.

Konta oszczędnościowe dla dzieci są nie tylko coraz chętniej poszukiwane przez rodziców, ale także stają się standardowym produktem finansowym w ofercie coraz większej liczby banków. Tego typu rachunek może założyć każdy rodzic, który postanowił zatroszczyć się o przyszłość potomka na polu finansowym. Niewątpliwą zaletą dostępnych obecnie na rynku propozycji rachunków oszczędnościowych dla najmłodszych jest to, że pozwalają na systematyczne gromadzenie oszczędności na rzecz dziecka, a skrzętnie odkładane pieniądze ciągle są pomnażane dzięki naliczanemu od nich oprocentowaniu. Dzięki temu po upływie kilku czy nawet kilkunastu lat nasze dziecko będzie mogło się cieszyć z dość sporej sumy.

Dużym atutem kont oszczędnościowych jest możliwość wpłat pieniężnych w dowolnym momencie. Tego rodzaju rachunki wiążą się także z możliwością wypłaty części lub całości zgromadzonych środków, ale należy przy tym pamiętać o jednym ograniczeniu. Rodzice powinni unikać zbyt częstych wypłat z kont oszczędnościowych dzieci ze względu na to, że większość banków stara się to ograniczać takie decyzji, wprowadzając prowizję od zbyt dużej liczby wypłat w ciągu miesiąca. Tylko nieliczne banki oferują dowolną ilość wypłat z konta oszczędnościowego bez naliczania za takie operacje prowizji.

Jeśli chodzi o wybór konta oszczędnościowego dla dziecka, to najlepiej jest zdecydować się na propozycję banku, w którym już posiadamy rachunek osobisty. Dlaczego? Ponieważ realizacja przelewów będzie przebiegać w tempie ekspresowym. Oczywiście nie musimy wcale tak robić i zawsze warto jest przejrzeć również propozycje innych banków, ponieważ być może w innej instytucji uzyskamy atrakcyjniejsze oprocentowanie.

Jak działa takie konto oszczędnościowe dla nieletniego działa od strony formalnej? Decydując się na założenie go dla naszego dziecka podpisujemy z bankiem specjalną umowę. Zgodnie z jej zapisami bank jest zobowiązany do wypłacenia określonego dnia złożonej kwoty oraz odsetek, które urosły w czasie funkcjonowania rachunku. Taką umowę możemy podpisać z bankiem jednak tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nasze dziecko ma co najmniej 13 lat. Polskie prawo przewiduje, że dziecko uzyskuje ograniczoną zdolność prawną właśnie w tym wieku. Można powiedzieć, że jest to jedyne formalne ograniczenie w przypadku konta oszczędnościowego dla dziecka. Jeśli więc nasza pociecha ma co najmniej 13 lat, śmiało możemy założyć jej konto oszczędnościowe. Do tego potrzebny nam będzie oczywiście dokument tożsamości opiekuna prawnego osoby małoletniej oraz legitymacja szkolna samego dziecka.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam