Jak wybrać ubezpieczenie samochodu OC?

2014-03-13 20:00:00

Osoby, które decydują się na kupno samochodu, muszą również pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu OC.

Każdy kupujący w Polsce samochód jest zobowiązany do nabycia ubezpieczenia OC (od odpowiedzialności cywilnej). Jest to wymóg polskiego prawa. Tego typu ubezpieczenie jest gwarancją dla osób, które uczestniczyły w wypadku, że otrzymają świadczenie finansowe za uszkodzenie auta, mienia lub za uszczerbek na swoich zdrowiu.

Ubezpieczenie tego rodzaju jest zawierane na okres dwunastu miesięcy. Po upłynięciu tego okresu należy wznowić polisę lub nabyć nową polisę, jeśli zdecydujemy się na nowego ubezpieczyciela. Jednocześnie należy pamiętać, że w przypadku, gdy nasz samochód ma rejestrację na czas określony lub gdy jest zarejestrowany poza granicami Polski, to musimy ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej na co najmniej 15 dni.

Jeśli chodzi o wybór konkretnego ubezpieczyciela, to polscy kierowcy mają w tym zakresie dowolność. Wystarczy znaleźć firmę ubezpieczeniową, która prowadzi działalności na tym polu, a to nie sprawia wiele problemów. W trakcie poszukiwań należy pamiętać, że różne towarzystwa ubezpieczeniowe są w stanie zapewnić nam różne warunki polisy OC. Jej wysokość jest uzależniona od takich czynników jak: rok produkcji, marka, model, rodzaj paliwa oraz pojemność. Na podstawie tych elementów firma ubezpieczeniowa przedstawia nam swoją ofertę. Istnieje również możliwość wykupienia kilku polis OC. W takiej sytuacji każdy z zakładów odpowiada za ewentualne szkody proporcjonalnie do kwoty gwarancyjnej, która została umieszczona w umowie.

Co istotne, kiedy kupujemy nowy samochód, polskie prawo nakłada na nas obowiązek ubezpieczenia OC najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. Oznacza to w praktyce, że nie możemy jeździć po polskich drogach samochodem, który nie ma ważnej polisy OC. Jeśli samochód został przez nas odkupiony od poprzedniego właściciela, to wtedy możemy korzystać z jego ubezpieczenia OC, ale tylko przez ograniczony czas. Umowa ubezpieczenia OC wygasa w takiej sytuacji po 30 dniach i jesteśmy na nowo zobowiązani do jej kupna tym razem na swoje nazwisko.

Każdy kierujący samochodem w Polsce musi posiadać przy sobie polisę. Jeśli nie ma polisy, to wystarczy dokument stwierdzający, że podpisał umowę OC.  W razie nieposiadania tego dokumentu, możemy otrzymać karę w wysokości nawet 3300 złotych.

Ilona Maciejuk