Jak tanio ubezpieczyć dom?

2014-02-26 17:00:00

Ubezpieczenie domu potrafi uchronić jego właściciela przed dużymi stratami w razie nadejścia nieoczekiwanych zdarzeń losowych, takich jak choćby pożar. Należy jednak rozejrzeć się za taką polisą, która zagwarantuje jak najlepszy poziom ochrony, jednocześnie będąc tania.

Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę ubezpieczeniową domu, musimy zrozumieć, czym dla zakładu ubezpieczeniowego jest dom. Definicja jest stosunkowo prosta: dom to zbiór precyzyjnie określonych cech. Ubezpieczyciel rozumie to w ten sposób, że dom to budynek mający funkcję mieszkalną z fundamentami, dachem oraz ścianami. Skoro już wiemy, czym jest dom dla ubezpieczyciela, warto skierować się e stronę analizy warunków konkretnych ofert. Musimy przy tym zdecydować się na wybór takiego produktu ubezpieczeniowego, który będzie idealnym połączeniem efektywnej ochrony i odpowiadających nam kosztów.

Aby to zrobić, należy się najpierw zastanowić, jakie komponenty domu są dla nas najcenniejsze. Tutaj zaś wybory osób bardzo się różnią. Dla niektórych najważniejsze w domu są sprzęty elektroniczne, dla innych z kolei meble lub pamiątki. W praktyce takie różnice mogą przekładać się wybrany przez nas zakres ochrony, choć standardowo wszystkie polisy dotyczące nieruchomości najczęściej obejmują bardzo szeroki zestaw wydarzeń losowych oraz włamań.

Po wstępnej analizie różnych aspektów zakresu ochrony związanych z ubezpieczeniem domu, możemy przejść wreszcie do porównywania ofert. Takie działanie może wydawać się czasochłonne, aczkolwiek w praktyce większość ubezpieczycieli proponuje podobne pakiety. Nie może to nas oczywiście zwalniać z obowiązku dokładnego czytania treści polis, ponieważ, jak mawia porzekadło, „diabeł tkwi w szczegółach”.

Ubezpieczyciele najczęściej proponują pakietowe ubezpieczenie majątku w przypadku domu. Obejmuje ono różne rodzaje sytuacji ryzykownych. Wariant podstawowy takiej oferty to najczęściej zabezpieczenie finansowe takich zdarzeń losowych, jak wybuch, powódź, pożar, osunięcie ziemi czy uderzenie pojazdu mechanicznego. Poza tym wpisane są w nie takie ryzyka, jak dewastacja czy włamanie, rabunek oraz kradzież elementów mienia ruchomego. W wariantach bardziej rozbudowanych możemy dodawać dodatkowego ryzyka wedle uznania.

Podsumowując, odpowiednie ubezpieczenie domu powinno gwarantować nam bezpieczeństwo i jednocześnie nie wymagać od nas nakładów finansowych, które są ponad nasze siły. Na szczęście w tej chwili na rynku finansowym mamy do wyboru wiele opcji ubezpieczeń nieruchomości, dzięki czemu możemy być pewni, że uda nam się znaleźć tanią polisę, która na pewno spełni nasze oczekiwania. Jeśli tylko zadamy sobie tyle trudu, by przejrzeć poszczególne propozycje, na pewno uda nam się zakupić właściwy produkt.

Renata Grochowska