Kupując mieszkanie, ubezpiecz je

2014-02-17 12:00:00

Jeśli mamy w planach kupno mieszkania, to powinniśmy pomyśleć również o ubezpieczeniu go, co uchronić nas może przed dotkliwymi stratami w przypadku zaistnienia nieoczekiwanych zdarzeń losowych, takich jak choćby zalanie lokalu.

Kupując mieszkanie, nabywamy poczucie bezpieczeństwa, jakie daje własny kąt. Wystarczy jednak, że wystąpi jakieś nieoczekiwane zdarzenie związane ze zniszczeniem w większym bądź mniejszym stopniu nieruchomości, a możemy przez to popaść w spore tarapaty finansowe w związku z naprawą szkody. Szkody zaistniałe w domu lub mieszkaniu mogą być różne, dlatego powinniśmy pomyśleć już podczas zakupu własnego M o jego ubezpieczeniu.

Co jest przedmiotem polisy?

Polisa ubezpieczeniowa, którą możemy nabyć w większości towarzystw ubezpieczeniowych, dokładnie określa, czym jest mieszkanie, które podlega ubezpieczeniu. Należy jednocześnie pamiętać, że w polisa powinna zawierać także zapisy o ochronie pomieszczeń przynależnych do mieszkania, takich jak ogrodzenie czy garaż. Na tym jednak nie koniec. Ubezpieczenie powinno obejmować również mienie ruchome, którego posiadaczem jest ubezpieczający. Mowa tu o choćby meblach czy sprzęcie AGD i RTV. Jak widać, zakres ubezpieczenia mieszkania może być bardzo szeroki, dlatego też zaleca się dokładne przeczytanie warunków polisy i sprawdzenie, czy wszystkie interesujące nas komponenty mieszkania są nią objęte.

Przed czym chroni ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenia mieszkań chronią je przed różnymi zdarzeniami losowymi. Najczęściej ubezpieczający otrzymuje dokument z listą potencjalnych zdarzeń losowych, która może zostać rozszerzona o wyróżnione przez niego zdarzenia. W standardzie umowy tego typu chronią przed zdarzeniami takimi jak: pożar, wybuch czy implozja. Ponadto, obejmują uderzenia pojazdu mechanicznego, powodzie, huragany, upadki statków powietrznych oraz uderzenia pioruna. Polisa dotyczyć także takich zdarzeń losowych jak: lawina, osunięcie ziemi, grad oraz ciężar lodu i śniegu.

Wartość ubezpieczenia

Decydując się na ubezpieczenie mieszkania, nie wolno zapominać o sumie ubezpieczenia. Ubezpieczającego wszak najbardziej interesuje ewentualna kwota odszkodowania, która powinna być maksymalnie zbliżona do wartości rzeczywistej całego mieszkania. Taką wartość rzeczywistą definiuje się jako wartość nowego mieszkania pomniejszoną o amortyzację. Towarzystwa ubezpieczeniowe w tym zakresie oferują różne wyceny, a tym samym mogą zaproponować różne kwoty maksymalne ubezpieczenia. Dlatego też zanim zdecydujemy się na skorzystanie z konkretnej polisy, należy dokładnie przejrzeć proponowane opcje, skupiając się na różnicach w zakresie ochrony ubezpieczeniowej i sumy ewentualnego odszkodowania, na jakie poszkodowany mógłby w przyszłości liczyć.

Ilona Maciejuk