O dochodzeniu odszkodowania

2014-02-17 11:20:00

Dochodzenie odszkodowania nierzadko może nastręczać poszkodowanym w różnych zdarzeniach losowych spore problemy, dlatego warto poznać kilka zasad, by skutecznie umieć dochodzić swoich praw.

Dochodzenie odszkodowania zazwyczaj wiąże się z dość długimi okresami czasu. Choć wiele osób chciałoby otrzymać zadośćuczynienie jak najszybciej po wypadku, to w praktyce nie jest to możliwe. Musimy liczyć się z tym, że pełna ocena wysokości sumy, jaką wypłaci poszkodowanemu ubezpieczyciel, jest procesem długotrwałym, ponieważ tylko dokładne przeanalizowanie materiałów związanych ze sprawą odszkodowawczą może pozwolić na wydanie przez ubezpieczyciela obiektywnej opinii. Co więcej, czas wpisany jest nie tylko w ocenę wysokości wypłacanej sumy, ale także samą jej wypłatę od momentu podjęcia przez ubezpieczyciela wiążącej decyzji.

Kwestie odszkodowawcze są nieodzownie związane z leczeniem. Dochodzimy wszak odszkodowań najczęściej za poniesione urazy fizyczne. W taki wypadku niezbędne jest udanie się do odpowiednich specjalistów. Nierzadko ważne jest również wykonanie niezbędnych zabiegów, które mają na celu przywrócenie nas do pełnej sprawności. Aby dokumentacja historii leczenia, jaką będziemy musieli zgromadzić, spełniała wymagania formalne stawiane przez ubezpieczyciela, najlepiej jest posiadać swojego lekarza prowadzącego, który od początku do końca zajmie się naszą sprawą, dbając o szczegóły związane z biurokracją.

Jeżeli zależy nam na jak najwyższej kwocie odszkodowania, nie możemy zapomnieć o konieczności udokumentowania wszystkich poniesionych przez nas kosztów i strat. Wiele osób w procesie leczenia może zapomnieć o takich sprawach, jak np. zebranie wszystkich rachunków za leki kupowane w aptekach, a w praktyce mają one znaczenie zasadnicze przy wypłacie rekompensaty za leczenie. Bez posiadania stosownej dokumentacji, może nie udać nam się niczego wywalczyć.

W proces dochodzenia odszkodowania wliczone jest ustalenie kwoty zadośćuczynienia. W takiej sytuacji potrzebny jest nam jednak specjalista, który pomoże nam ją określić. Jeśli chcemy być zadowoleni z uzyskanej rekompensaty, musimy zwrócić się do profesjonalisty. Wszystko to przemawia za tym, by korzystać w takich sytuacjach z usług profesjonalisty w określeniu wysokości zadośćuczynienia, ponieważ jest tutaj potrzebna współpraca doświadczonych lekarzy orzeczników (lecz nie tych pracujących na rzecz ubezpieczyciela, tylko na rzecz pełnomocnika), prawników z doświadczeniem sądowym w podobnych sprawach oraz specjalistów od ubezpieczeń.

Wiele osób podczas dochodzenia odszkodowania zapomina o kwestii, która ma znaczenie zasadnicze, a są nią terminy przedawnień. Musimy wiedzieć, że roszczenia z ubezpieczeń typu NW ulegają przedawnieniu po 3 latach, z kolei te dotyczące odpowiedzialności cywilnej - po 3, 10 a w niektórych przypadkach nawet po 20 latach.

Na koniec należy również wspomnieć o tym, że jako poszkodowany jesteśmy zobowiązani do minimalizacji grożących następstw odniesionych obrażeń - czyli nie powinniśmy odmawiać leczenia, które może doprowadzić do pogorszenia naszego stanu. Prawo obliguje nas do tego, aby podejmować wszelkie starania do niepowiększenia istniejącej szkody.

Tomasz Słupczyński