Miałeś wypadek za granicą? Dowiedz się, co możesz z tym zrobić

2014-02-17 12:45:00

Wypadek za granicą może skutecznie popsuć urlop i narazić na spore straty finansowe, dlatego dobrze wiedzieć, jak wyjść z takiej sytuacji bez naruszania środków zgromadzonych na koncie osobistym.

Załóżmy, że byłeś uczestnikiem wypadku drogowego w Wielkiej Brytanii. Czy wiesz co w takiej sytuacji zrobić? Zdajesz sobie sprawę z tego, jak wyglądają procedury związane z opłaceniem usług medycznych? Jeśli nie, ten artykuł jest skierowany właśnie do Ciebie.

Wypadek drogowy zazwyczaj ma miejsce z powodu nieostrożności i nieuwagi kierowców. Kiedy jednak takie zdarzenie nastąpi, trzeba szybko przejść do działań powypadkowych. Po pierwsze, musimy zadbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników wypadku. Jeśli sytuacja nie jest poważna, dotyczy tylko kolizji drogowej, to nie jesteśmy nawet zobowiązani do wzywania policji. Sytuacja zmienia się wtedy, kiedy u uczestników zdarzenia pojawiają się obrażenia oraz wystąpi znaczne zniszczenie mienia.

Po wypadku należy poinformować natychmiast swojego ubezpieczyciela. Jeśli jesteśmy posiadaczami pełnego ubezpieczenia, to możemy liczyć na pokrycie kosztów naprawy i ich wycenę przez specjalistę. Jeżeli takiego ubezpieczenia nie mamy, to przynajmniej otrzymamy wycenę kosztów naprawy.

Gdy na skutek wypadku odnieśliśmy poważne obrażenia fizyczne, możemy wystąpić z roszczeniem wobec sprawcy. Aby to zrobić, musimy udowodnić, że obrażenia są spowodowane przez wypadek. Do tego celu będziemy potrzebować pełnej dokumentacji (zdjęcia, opinie lekarzy, specjalistów, biegłych etc.) związanej ze zdarzeniem. Nie wolno się przy tym obawiać wytoczenia sprawy. Jeśli wina leży ewidentnie po stronie współuczestnika wypadku, to koszty reprezentacji prawnej są ostatnią rzeczą, jaką powinniśmy się przejmować. Albo zostaną one pokryte przez towarzystwo ubezpieczeniowe, albo można wystąpić do prawnika o przejęcie sprawy z umową honorarium warunkowego. W takiej sytuacji honorarium jest uzależnione od zwycięstwa. W przypadku czasu zakończenia sprawy sądowej, wszystko zależy od jej indywidualnej specyfiki. Bardzo trudno dokładnie określić, przez jaki okres może trwać. Niemniej w Wielkiej Brytanii możemy liczyć na uzyskanie rekompensaty finansowej w przypadku wypadku drogowego tak samo, jak w Polsce.

Ilona Maciejuk