Jak uzyskać tańszą polisę ubezpieczeniową?

2014-02-17 22:00:00

Podczas wyboru polisy ubezpieczeniowej wiele osób zastanawia się, jak znaleźć tę najtańszą propozycję. Każdemu zależy na oszczędności i nikt nie lubi przepłacać.

Wszyscy konsumenci oczekują jak najtańszych produktów finansowych, jednocześnie nie rezygnując z ich jakości. To samo odnosi się do świata polis ubezpieczeniowych. Poszczególne grupy produktów ubezpieczeniowych różnią się między sobą, dotycząc różnego spektrum ochrony w zakresie poszczególnych dziedzin życia, począwszy od zdrowia, poprzez przedmioty, maszyny a także wydarzenia. Mimo tej różnorodności można przedstawić ogólne zasady, które pozwolą na uzyskanie tańszej polisy ubezpieczeniowej.

Po pierwsze dobrze szukaj

Pierwszą zasadą w wyborze tanich polis ubezpieczeniowych jest wytrwałość w ich poszukiwaniu. Nieważne, czy chcemy ubezpieczyć nasz 5-letni samochód czy też nowe mieszkanie, jeśli nie zrobimy odpowiedniego rekonesansu, to nie możemy się spodziewać, że uda nam się uzyskać tanią polisę. To właśnie niechęć do szukania i analizowania ofert różnych ubezpieczycieli powoduje, że tak wiele osób nie jest zadowolonych ze swojej polisy. Jest to sytuacja nagminna. Aby temu zapobiec, trzeba po prostu dokładnie sprawdzić, jakich mamy na rynku ubezpieczycieli i każdego z nich z osobna zapytać o proponowaną polisę na wybrany cel. Nie musimy wcale dzwonić lub chodzić do firm ubezpieczeniowych. Wystarczy obecnie szybkie wejście na stronę internetową i już mamy potrzebne informacje na temat składek i zakres ubezpieczenia.

Po drugie korzystaj z pomocy brokera lub Internetu

Jeśli już posłuchamy pierwszej rady, to możemy przejść do kolejnego bardzo istotnego elementu. Jest nim kupno samej polisy. W tym przypadku należy stawiać na Internet oraz na pomoc brokera. Zasada jest bardzo prosta: polisy są tańsze w sieci i u brokerów. W Internecie możemy złożyć szybko wniosek, który zostanie obsłużony ekspresowo bez konieczności wybrania się do oddziału. Informatyzacja tego procesu ma oczywiście przełożenie na cenę samej polisy. Jeśli chodzi o brokera, to on najczęściej oferuje różne polisy ubezpieczeniowe i dlatego możemy liczyć u niego na propozycje, które są bardziej intratne niż te w oddziale. Decydując się na współpracę z brokerem, musimy pamiętać o jeszcze jednej rzeczy: nie bójmy się negocjować. Częstokroć dobrze przeprowadzone negocjacje pozwolą na uzyskanie znakomitych warunków finansowych.

Marzena Kazbieruk