Poznaj rodzaje e-portfeli bitcoin

2014-01-21 22:10:00

Bitcoin to waluta wirtualna pozwalająca na inwestowanie i przeprowadzanie transakcji tak samo jak każda inna waluta realna. Osoby, które chciałyby sprawdzić, jak ona działa, powinny najpierw zaznajomić się z rodzajami e-portfeli bitcoin.

Posiadanie e-potrfela bitcoin to warunek dla możliwości dokonywania transakcji przy pomocy tej cyfrowej waluty. Dzięki założeniu sobie takiego portfela otrzymujemy adres bitcoin, który jest wykorzystywany do tego, abyśmy mogli otrzymywać przelewy od innych użytkowników systemu. Z tego adresu wysyłamy również przelewy sami. Można pokusić się o stwierdzenie, że adres bitcoin to nasze swoiste konto internetowe. Możemy otrzymywać na nie przelewy również wtedy, kiedy jesteśmy wylogowani.

Jeśli zdecydujemy się na wejście w świat bitcoina, to możemy mieć do niego dostęp na różne sposoby. Użytkownik może wybierać między różnymi opcjami przechowywania swoich wirtualnych monet. Umożliwiają to portfele programowe, przenośne oraz internetowe, które funkcjonują w postaci aplikacji takich jak MultiBit (napisanych dla systemów Mac, Linux i Windows) czy Portfel Bitcoin (działającej na tabletach i smartfonach). Jeżeli zaś korzystamy ze stałego podłączenia do sieci, to możemy uruchomić na swoim komputerze stacjonarnym lub laptopie oryginalnego klienta bitcoin. Ta aplikacja jest dość wymagająca pod względem sprzętowym, a jej zsynchronizowanie może zająć nawet cały dzień.

Czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania w zakresie portfeli? W przypadku portfela programowego użytkownik posiada zainstalowany na komputerze program. To na nim spoczywa całkowita odpowiedzialność za ochronę pieniędzy oraz wykonywanie kopii bezpieczeństwa. Emitent bitcoina nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikłe z wad technicznych sprzętu, które spowodowałyby zniszczenie danych i wykasowanie programu.

Jeśli chodzi o portfel przenośny, to jego najważniejszą cechą jest bez wątpienia mobilność. Taki portfel pozwoli nam na noszenie bitcoinów w kieszeni. Dzięki niemu będziemy mogli płacić nimi w sklepach, wykorzystując takie rozwiązania technologiczne jak NFC czy kody QR.

Ostatnie rozwiązanie to portfel internetowy. W tym wypadku nasze bitcoiny są przechowywane w Internecie w wykupionym przez nas miejscu na serwerze. To oznacza, że nasz portfel jest chroniony zewnętrznie. Co więcej, daje nam to dostęp do konta w każdym miejscu będącego w zasięgu Internetu. Jednocześnie takie rozwiązanie wymagania od nas staranności przy wybieraniu serwisu przechowującego nasz portfel.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam