Czy płacenie bitcoinami jest bezpieczne?

2014-01-23 19:06:00

Kryptowaluty to na ogół bezpieczne środki płatności. Stopień bezpieczeństwa transakcji w dużej mierze zależy od sposobu realizowania operacji. Dowiedzmy się, jakie zagrożenia niesie za sobą płacenie przy użyciu bitcoinów.

Transakcje dokonywane przy użyciu bitcoinów będą bezpieczne, jeśli zachowamy pewnie środki ostrożności. Sieć P2P, która zabezpiecza płatności z wykorzystaniem bitcoinów, stale się rozwija. Brak możliwości powtórzenia operacji tą samą wirtualną monetą sprawia, że odbiorca bitcoinów ma gwarancję otrzymania zapłaty. Dodatkowo sieć elektronicznych środków płatniczych zapewnia sporą anonimowość. Z tego samego powodu, jeśli dojdzie do kradzieży, odzyskanie utraconych pieniędzy staje się niemal niemożliwe. Oprócz zagrożeń związanych z siecią internetową, za pośrednictwem której realizowane są transakcje kryptowalutami, użytkownicy bitcoinów powinni pamiętać o zasadach bezpieczeństwa dotyczących przechowywania wirtualnych pieniędzy.

Przechowywanie bitcoinów

Zrealizowanie transakcji bitcoinami wymaga posiadania portfela bitcoin. Jest nim program komputerowy, który powinien być odpowiednio zabezpieczony. Wysoka wartość bitcoinów przekłada się na spore zainteresowanie nimi ze strony hakerów, którzy atakują posiadaczy tej kryptowaluty. Z tego powodu wirtualne pieniądze najlepiej przechowywać w portfelu offline. Program nie podłączony do sieci pozwala na zastosowanie najwyższego poziomu ochrony, dzięki wykonaniu kopii bezpieczeństwa oraz szyfrowaniu portfela. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnych portfeli sprzętowych zwanych portmonetkami. Są to urządzenia, na których można zainstalować jedynie portfel bitcion, co ogranicza ryzyko nabycia niepożądanego oprogramowania, które mogłoby zostać użyte do ataku hakerskiego.

Portfele internetowe

Portfel w sieci to najczęściej oprogramowanie, które funkcjonuje na giełdach bitcoinów. Posiadanie wirtualnych pieniędzy na giełdzie pozwala na szybkie realizowanie sprzedaży waluty. Należy jednak brać pod uwagę to, że serwisy internetowe zajmujące się sprzedażą bitcoinów to krótko działające strony, co niesie za sobą ryzyko ich upadku i utraty zgromadzonych na nich środków. Z tego względu warto korzystać jedynie z największych i najlepiej ocenianych portali internetowych. Dodatkowo nie warto przechowywać w jednym portfelu zbyt dużej ilości bitcoinów. Dobrym rozwiązaniem może być gromadzenie wirtualnych monet w kilku portfelach i stosowanie silnych zabezpieczeń, jak na przykład dwuczłonowa identyfikacja.

Multi-podpis

Dokonując płatności z wykorzystaniem bitcoinów możemy zabezpieczyć się poprzez wykorzystanie multi-podpisu. Jest to rozwiązanie stosowane w przeszłości przy ochronie czeków. Multi-podpis wiąże się z koniecznością podpisania transakcji przez dwa lub więcej podpisów. Transakcja realizowana w ten sposób nie dojdzie do skutku, jeśli nie zostanie potwierdzona poprzez więcej niż jeden klucz prywatny.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam