Czy warto ubezpieczyć kartę kredytową?

2014-02-06 07:07:00

Karta kredytowa oferuje wiele możliwości jej użytkownikowi. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala skredytować na przykład zakup sprzętu AGD czy RTV na raty szybko i bez zbędnych formalności. Posiadanie karty kredytowej to jednak nie tylko przyjemności, ale również ryzyko - kradzież karty może okazać się dla naszej kieszeni dość kosztowna. Z tego powodu warto zastanowić się nad ubezpieczeniem karty kredytowej. Czy warto?

Ubezpieczenie karty kredytowej to ważna kwestia dla każdego użytkownika. Najczęściej banki proponują nam konkretne ubezpieczenia, by zabezpieczyć nas przed ryzykiem obciążenia kosztami powstałymi w wyniku kradzieży tego instrumentu płatniczego. Czy warto wobec tego ubezpieczyć kartę kredytową, a jeśli tak, to w jakim zakresie?

Banki proponują użytkownikom kart kredytowych ubezpieczenia, które pokrywają straty związane z użyciem karty przez osobę trzecią bez zgody właściciela karty. Jak dobrze wiemy, zgubienie karty może wiązać się z taką ewentualnością. Z racji tego, że od czasu utraty karty do momentu zgłoszenia zdarzenia kradzieży lub zgubienia jej zwykle upływa nieco czasu (zazwyczaj od kilku do kilkunastu godzin), to właśnie na ten okres się ubezpieczamy najczęściej. Bezpłatne ubezpieczenia oferowane standardowo przez banki gwarantują zwrot strat dopiero powyżej 150 euro. W tym konkretnym kontekście wydaje się, że ubezpieczenie karty kredytowej jest jak najbardziej uzasadnione.

Kolejną sytuacją, na wypadek której możemy ubezpieczyć kartę kredytową, jest kradzież gotówki. Chodzi tu o kradzież, która nastąpiła do kilku godzin (zazwyczaj dwóch) od wypłacenia gotówki z bankomatu z rachunku karty. Jeśli mamy wykupioną polisę obejmującą właśnie tego typu zdarzenia, to możemy liczyć na to, że odpowiedzialność za pokrycie kosztów powstałej szkody przejmie na siebie ubezpieczyciel, choć zwykle ograniczana jest maksymalna kwota roczna, jaką można odzyskać (przeważnie oscyluje w granicach do 5000 złotych rocznie).

Innym przedmiotem ubezpieczenia może być spłata zadłużenia, które pozostało na karcie, w przypadku, gdy jej właściciel zmarł lub padł ofiarą tymczasowego lub trwałego uszczerbku na zdrowiu. Chcąc zakupić takie ubezpieczenie, musimy dokładnie wczytać się w jego warunki, bo polisa może zawierać szereg wyłączeń, które sprawią, że ubezpieczyciel nie zechce przejąć na siebie odpowiedzialności za uregulowanie długu.

Podsumowując, ubezpieczenie karty kredytowej jest jak najbardziej rekomendowane. Zanim się na to zdecydujemy, należy jednak dobrze się zastanowić, które z wymienionych wyżej opcji ochronnych są dla nas najważniejsze. Jedno jest pewne - polisa na wypadek użycia karty przez osoby trzecie jest czymś niezbędnym, dlatego warto zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia dotyczącego przynajmniej tych ewentualności.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam