Czy ustanawiać limit dzienny dla kart kredytowych?

2014-02-07 18:35:00

Używając karty kredytowej możemy ustalić dziennie limity wypłat. Stanowią one zabezpieczenie w przypadku kradzieży karty, ale częściej chronią przed wydawaniem zbyt wysokich kwot.

Karta kredytowa wiąże się z łatwym dostępem do dodatkowych pieniędzy, które przy wykorzystaniu okresu bezodsetkowego (trwającego najczęściej 50-61 dni) mogą zostać oddane bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Jest to najszybszy sposób na uzyskanie wsparcia finansowego opiewającego na niskie kwoty. Innym atutem kart kredytowych jest możliwość otrzymania zwrotu części poniesionych wydatków, co oferuje usługa cash back obejmująca wybrane punkty handlowo-usługowe, jak też dla dowolne zakupy z wykorzystaniem karty kredytowej. Zwrot może wynosić kilka procent (nawet 5 proc.) sumy pozostawionej u firm partnerskich wydawcy karty.

Ustalenie limitu wydatków na karcie kredytowej to niewątpliwie solidne zabezpieczenie przed utratą wysokich sum w przypadku kradzieży. Nie jest to jednak jedyny powód takiego działania, ponieważ przed kradzieżą można zabezpieczyć się poprzez wykupienie ubezpieczenia karty. Ponadto przed nieautoryzowanymi transakcjami ochroni nas zastrzeżenie skradzionego produktu bankowego. Zarówno prawo konsumenckie, jak i możliwość skorzystania z polis, oferują szeroki zakres bezpieczeństwa.

Innym częstym powodem ustalenia limitu dziennego na karcie kredytowej może być chęć ochrony użytkownika karty przed wydaniem zbyt dużych pieniędzy przez niego samego, od czego wiele osób się uzależnia. W przypadku karty kredytowej nie wykorzystujemy własnych środków finansowych, jak ma to miejsce przy karcie debetowej, ale zaciągamy pożyczkę. Nadmierne wydatki realizowane za pośrednictwem karty kredytowej nierzadko prowadzą do zadłużenia, które może okazać się trudne do spłaty. Innym problemem może być wykorzystanie tak dużej sumy kredytu, którą bardzo trudno spłacić w okresie bezodsetkowym. Gdy termin spłaty zadłużenia na karcie kredytowej przekroczy okres bez odsetek, pożyczka może stać się wysoko oprocentowana, co sprawia, że użycie środków na karcie kredytowej może być nieopłacalne. 

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam