Wady i zalety leasingu samochodowego

2014-01-31 12:28:00

Decydując się na zakup auta, zamiast kredytu samochodowego można wybrać leasing, który staje się formą finansowania zakupu pojazdu już nie tylko dla firm, ale również osób prywatnych. Jakie są jego wady i zalety?

Z leasingu bardzo chętnie korzystają firmy. Jest to znacznie mniej popularne rozwiązanie wśród osób prywatnych, co może wynikać z braku znajomości niuansów prawnych tej formy finansowania zakupu pojazdów. Leasing niesie ze sobą wiele korzyści, przez co staje się się coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem rynku gospodarczego.

Poszukiwanie alternatywnych wobec kredytu samochodowego produktów finansowania aut sprawia, że zarówno osoby prawne, jak i fizyczne coraz chętniej korzystają z leasingu. Ma on swoje wady oraz zalety, z którymi warto się zapoznać przed zdecydowaniem się na ten produkt bankowy.

Sprawdź też: MTR, czyli wynajem średnioterminowy a leasing

Jedną z podstawowych zalet leasingu jest to, że jest on stosunkowo łatwy do otrzymania. Firmy leasingowe nie wymagają od nas zdolności finansowej liczonej w taki sposób, jak robią to banki przy wydawaniu decyzji w sprawie przyznania kredytu samochodowego. Przy leasingu spotkamy się także ze znacznie mniej skomplikowanymi procedurami zawierania umów niż te, które występują przy kredytach. Dodatkowo leasing często nie obciąża zdolności kredytowej konsumenta, poza tym umożliwia zaangażowanie mniejszego kapitału własnego w trakcie użytkowania auta. Przy leasingu płaci się jedynie za użytkowanie samochodu, a opłaty są stałe i niezmienne w trakcie trwania umowy. Leasingobiorca nie musi martwić się koniecznością wykupienia samochodu czy sprzedaży auta w przyszłości, a często leasingodawca zapewnia również naprawy pojazdu czy samochód zastępczy na czas trwania ewentualnej naprawy pojazdu. Leasing pozwala uzyskać pojazd zarejestrowany, a dodatkowo oferuje korzyści podatkowe, jak rozliczenia podatku VAT czy podstawy opodatkowania, ponadto nierzadko umożliwia uzyskanie zniżek przy niektórych modelach pojazdów.

Sprawdź też: Leasing operacyjny a finansowy - czym się różnią?

Leasing ma również kilka minusów, do których zalicza się fakt, że pojazd leasingowany nie jest własnością leasingobiorcy. Z tego powodu klient nie ma możliwości uzyskania zniżek na ubezpieczenie w większości towarzystw ubezpieczeniowych oraz szans na odszkodowanie w przypadku kolizji bez zgody leasingodawcy. W samochodzie nie można również dokonywać trwałych modyfikacji. Brak regulowania opłat systematycznie powoduje zabranie samochodu przez leasingobiorcę. Po zakończeniu umowy leasingowej pojazd wraca do leasingobiorcy, a prawo pierwokupu takiego samochodu za procent jego wartości nie zawsze jest opłacalne.

Marzena Kazbieruk