Z czym wiąże się leasing samochodu używanego?

2014-02-14 22:47:00

Wśród osób prowadzących działalność gospodarczą bardzo popularną formą finansowania środków trwałych jest leasing. Dotyczy to głównie samochodów, których zakup za gotówkę stanowi duży wydatek. Szukanie oszczędności jest więc zrozumiałe, a jednym ze sposobów na ich osiągnięcie jest leasing samochodu używanego.

Obecnie oferta najlepszych firm leasingowych jest bardzo szeroka i korzystna dla przedsiębiorców, dzięki czemu mogą oni zdecydować się na zakup nie tylko nowych pojazdów, ale też używanych i importowanych z innych krajów. W tym artykule zajmiemy się przypadkiem leasingu samochodów używanych, nabywanych w kraju. Z punktu widzenia przedsiębiorcy jest to niezwykle interesujące rozwiązanie. Mamy bowiem możliwość nabycia auta, które może być niezbędne w naszej działalności, a jednocześnie ograniczamy wszelkie koszty związane z jego nabyciem do minimum, wykorzystując też możliwość wliczenia rat leasingowych w koszty uzyskania przychodu, co z podatkowego punktu widzenia również generuje dodatkowe korzyści. Oszczędność wiąże się przede wszystkim z faktem, że samochód używany będzie znacznie tańszy od auta nowego, więc również raty leasingowe będą mniejsze - w wielu przypadkach wręcz prawie nieodczuwalne dla naszej działalności.

Wydawać by się więc mogło, że leasing samochodu używanego to wręcz idealne rozwiązanie. Jak to jednak zwykle bywa, również ono ma swoje wady. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ograniczenia. Przede wszystkim decydując się na leasing samochodu używanego musimy pamiętać, że jego wiek będzie odgrywał kluczową rolę. Maksymalny wiek leasingowanego pojazdu nie może zwykle przekroczyć 10 lat na dzień zakończenia umowy leasingowej. Można więc przykładowo zakupić maksymalnie ośmioletni samochód, jednak okres leasingowania będzie wtedy nie dłuższy niż dwa lata. W zdecydowanej większości przypadków bariery wiekowe wynikają z oferty danej firmy leasingowej i niemożliwe może okazać się zakupienie pojazdu starszego niż np. 3 lub 4 lata.

Kolejną wadą leasingu samochodu używanego są dodatkowe koszty. To mogą wynikać np. z konieczności wyceny pojazdu i będą nałożone na leasingobiorcę. Również eksploatacja takiego pojazdu, a więc przeglądy czy naprawy pogwarancyjne pozostaną w naszej gestii. Dodatkowo ubezpieczenie pojazdu używanego będzie z pewnością droższe niż w przypadku samochodu nowego i nawet jeśli firma leasingowa teoretycznie będzie je pokrywała, to będzie to miało odzwierciedlenie w wysokości rat leasingowych.

Oferty firm leasingowych mogą znacznie różnić się między sobą, więc przed zakupem pojazdu należy dokładnie przeanalizować dostępne opcje i wybrać najlepszą dla naszej firmy.

Marzena Kazbieruk