Karta kredytowa - jak jej używać?

2014-02-05 16:16:00

Karta kredytowa przydaje się na co dzień i jeśli mamy taką możliwość, warto ją sobie sprawić. Oczywiście zanim to zrobimy, należy dowiedzieć się, jak najlepiej jej używać, by przynosiła same korzyści.

Kwestia poznania zasad właściwego używania karty kredytowej jest dość istotna, ponieważ wiele osób decyduje się na jej wyrobienie, nie wiedząc, do jakich celów warto ich używać, a w czym zupełnie się nie przydają.

Na początek należy przypomnieć, że kartą kredytową możemy wykonywać dwa rodzaje transakcji: gotówkowe i bezgotówkowe. Jeśli chodzi o rodzaj pierwszy, to mamy w jego przypadku do czynienia ze zwykłymi wypłatami z bankomatów. Takich transakcji należy za wszelką cenę unikać. Dlaczego? Gdyż karty kredytowe nie służą do tego celu. Choć mają możliwość wykonywania transakcji gotówkowych, to takie operacje są obarczone dużymi kosztami. Po pierwsze, naruszenie limitu na karcie poprzez wypłaty gotówkowe uniemożliwia skorzystanie z okresu bezodsetkowego. Oznacza to po prostu tyle, że odsetki będą nam naliczane od momentu wypłacenia pieniędzy z bankomatu. Po drugie, podejmowanie gotówki za pomocą karty kredytowej wiąże się z prowizją. Konkluzja jest taka, że karty kredytowej nie należy używać w taki sposób - by wyjąć z bankomatu gotówkę, lepiej posłużyć się kartą debetową do konta osobistego. W przypadku tej karty nie musimy przejmować się ani prowizją od wypłat (choć są wyjątki), ani odsetkami.

Jak najlepiej używać karty kredytowej? Odpowiedź brzmi: do realizowania transakcji bezgotówkowych. Te zaś dzielą się na dwa typy: transakcje przeprowadzane w punktach usługowo-handlowych (np. w sklepach) oraz transakcje w Internecie. Możemy przy pomocy karty kredytowej zapłacić na przykład za zakupy w supermarkecie. Możemy także kupić sobie jakiś sprzęt lub produkty w sklepach internetowych.

Istnieje też możliwość wykonywania przelewów z rachunku karty kredytowej. W tym przypadku jednak banki stosują wobec tego typu transakcji odmienne sposoby ich rozliczania. Niektóre naliczają prowizje do każdej takiej operacji finansowej, inne pozwalają na darmowe przelewy.

Podsumowując, karty kredytowej należy używać przede wszystkim do transakcji bezgotówkowych. Do takich celów została ona stworzona i trzeba się tego trzymać. By nie ponosić zbędnych kosztów związanych z obsługą karty, należy również zapoznać się z informacjami na temat okres rozliczeniowego i okresu spłaty zadłużenia. Każdy użytkownik musi posiadać wiedzę na temat tego, jak wyliczana jest kwota minimalna konieczna do spłaty i z jakimi konsekwencjami trzeba się liczyć, jeśli nie ureguluje się zadłużenia na czas.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam