Pracujesz za granicą i chcesz kredyt na mieszkanie?

2014-03-18 12:53:00

Od kilku lat obserwujemy sytuację, w której nasi rodacy udają się do innych krajów w poszukiwaniu lepszego wykształcenia i pracy. Wielu z nich osiada na stałe za granicą, a to skłania do myślenia o własnym mieszkaniu. Najczęstszym kierunkiem wybieranym przez Polaków jest Wielka Brytania, dlatego też warto zadać sobie pytanie, jak zdobyć kredyt w UK na mieszkanie?

Pierwszą i bardzo ważną informacją z punktu widzenia naszych rodaków mieszkających w Wielkiej Brytanii jest fakt, iż jako obcokrajowcy nie powinni mieć problemów ze zdobyciem kredytu w UK na mieszkanie. Oczywiście należy liczyć się z koniecznością przejścia przez wszystkie procedury, jednak różnica w brytyjskim i polskim systemie bankowym nie jest aż tak duża. Zacznijmy jednak od początku.

Decydując się na zakup mieszkania w UK na kredyt, w pierwszej kolejności powinniśmy znaleźć interesującą nas nieruchomość. Dopiero w następnej kolejności dobrym rozwiązaniem będzie odwiedzenie kilku oddziałów różnych banków lub też kontakt z doradcą finansowym. Jeśli już znajdziemy nieruchomość i atrakcyjną dla nas ofertę banku, musimy liczyć się z koniecznością przejścia całej procedury weryfikującej naszą zdolność kredytową. Zwykle składa się ten proces z kilku kroków. Pierwszy z nich dotyczy udokumentowania faktu, iż posiadamy stałe miejsce zamieszkania. W tym celu możemy wykorzystać opłacane przez nas rachunki. Równie ważne jest przedstawienie historii zamieszkania za okres 3 ostatnich lat. Jeśli nasz pobyt w UK jest krótszy, bez problemu możemy uwzględnić okres pobytu w Polsce. Jedynie w Szkocji istnieje warunek przynajmniej 6 miesięcznego stałego pobytu w tym kraju.

Kolejną ważną kwestią jest posiadanie stałego zatrudnienia, potwierdzonego umową o pracę, a także zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach, czyli tzw. payslip. Ten powinien dotyczyć przynajmniej 3 ostatnich miesięcy, choć wymagania mogą się różnić w zależności od banku.

Bank z pewnością sprawdzi też naszą historię kredytową, więc niekorzystne zapisy w BIK będą miał tutaj podobne znaczenie jak w Polsce, czyli uniemożliwią nam zdobycie kredytu. Po dokonaniu oceny i określenie naszego Credit Score, bank przedstawi nam ofertę.

Powinniśmy mieć świadomość tego, że po uzyskaniu kredytu w UK na mieszkanie, bank ustanowi oczywiście zabezpieczenia na nieruchomości, ale będzie też miał możliwość przeprowadzania inspekcji, określając jej stan techniczny i estetyczny.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam