Kredyt mieszkaniowy - na jakie oprocentowanie się przygotować?

2014-02-07 20:00:00

Kredyt mieszkaniowy to zobowiązanie na lata, więc zanim zdecydujemy się na konkretny produkt bankowy, warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi ofertami. Oprocentowanie kredytów pod hipotekę jest ostatnimi czasy szczególnie korzystne. Sprawdźmy, w którym banku otrzymamy najlepsze warunki spłaty.

Niskie stopy procentowe przekładają się na niewysokie oprocentowanie nominalne kredytów mieszkaniowych, które utrzymuje się na stałym poziomie już od ponad pół roku. Średnia stopa rzeczywistego rocznego oprocentowanie kredytów hipotecznych wynosi w początkach 2014 r. nieco ponad 5 proc. Oprocentowanie nominalne to wartość, która w największym stopniu decyduje o kosztach zobowiązania, a im dłuższy okres kredytowania, tym więcej spłacimy odsetek.

Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w polskich bankach

Najlepsze kredyty mieszkaniowe znajdziemy w ofertach pakietowych, wymagających od klienta skorzystania z dodatkowych produktów bankowych, takich jak rachunek z obowiązkiem zasilania go co miesiąc określoną kwotą, karta kredytowa, ubezpieczenie itp. Pomimo tego, że wymienione elementy są w części płatne, łączny koszt kredytu mieszkaniowego w ofercie pakietowej może być znacznie niższy od kredytu udzielanego na standardowych warunkach.

Rozglądając się za tanim kredytem hipoteczny, warto udać się do PKO Banku Polskiego, który w lutym 2014 r. zapewnia najniższe RRSO kredytu mieszkaniowego oscylujące wokół 4,09 proc. Oferta jest dedykowana osobom, które wykupią rachunek osobisty, kartę kredytową, 4-letnie ubezpieczenie od utraty pracy oraz polisę na życie. W zamian za to bank nie pobiera prowizji od pożyczki. Marża banku zaczyna się od 1,3 proc. i jest negocjowalna. Wnioskodawca musi wykazać się min. 5-procentowym wkładem własnym. Na ofertę pakietową możemy liczyć również w Banku BGŻ z RRSO od 4,31 proc. Minimum wkładu własnego przy tym zobowiązaniu zaczyna się od 20 proc. kwoty kredytu.

Promocyjne oferty banków

Niskie roczne oprocentowanie kredytów mieszkaniowych znajdziemy w promocyjnych ofertach banków, w których warunki kredytu hipotecznego zależą od spełnienia określonych wymagań. W Banku Zachodnim WBK o wsparcie finansowe w euro na promocyjnych warunkach mogą starać się osoby, których dochód przekracza 10 tys. zł dla indywidualnego klienta lub 15 tys., gdy o pożyczkę stara się wspólnie gospodarstwo domowe. Wnioskodawcy mogą liczyć na RRSO kredytu od 4,38 proc. W przypadku kredytu w złotówkach RRSO zaczyna się od 4,51 proc. przy czym warunki skorzystania z promocji są mniej restrykcyjne niż w przypadku poprzedniego wariantu oferty - w euro.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam