Czy warto rezygnować z ubezpieczenia na życie do kredytu hipotecznego?

2014-01-31 19:00:00

Kredyt na mieszkanie to inwestycja na wiele lat, do tego nierzadko przekracza on nawet 400 tys. zł. Banki coraz częściej dołączają do oferty pożyczki polisę ubezpieczeniową. Na pierwszy rzut oka nie widać jej całościowych kosztów – zdarza się jednak, że przewyższają one nawet 20 proc. wartości zobowiązania.

Zapisy dotyczące ubezpieczeń do kredytów są zawiłe i niekonkretne. W lwiej części przypadków banki przedstawiają nam jednostkowe koszty w skali jednego dnia. Slogan „Ubezpiecz się za jedyne 10 zł dziennie” to dzisiaj standard. Działa on na nas bardzo pozytywnie – wizja bezpieczeństwa naszego i naszej rodziny jest przecież niezwykle ważna. Łatwo jednak obliczyć, ile zapłacimy za cały okres kredytowania.

Sprawdź też: Poznaj rodzaje ubezpieczeń do kredytów hipotecznych

Przy kredycie mieszkaniowym na 30 lat w kwocie 300 tys. zł ubezpieczenie od utraty pracy lub następstw nieszczęśliwego wypadku potrafi wynieść nawet 66 tys. zł. Wiele instytucji finansowych rezygnuje z prowizji, jeśli kredytobiorca zdecyduje się na ubezpieczenie na życie, ale mimo wszystko takie rozwiązanie może okazać się mało opłacalne.

Kredyt hipoteczny bez ubezpieczenia na życie

Gdy szukamy kredytu hipotecznego, interesują nas jak najtańsze oferty. W dobie zaciśniętych konsumenckich gardeł wiele osób zaciąga kredyt tam, gdzie ma taką możliwość. Banki zyskują naszą ufność i ustępliwość, która objawia się w wykupieniu polisy czy założeniu rachunku bankowego. Czy istnieje jednak szansa na kredyt hipoteczny bez ubezpieczenia na życie? Owszem. Czy takie rozwiązanie opłaca się kredytobiorcom? Niekoniecznie.

Oferty pakietowe mogą być droższe

Banki tak konstruują umowy kredytowe, by kredyt z ubezpieczeniem na życie sprawiał wrażenie tańszej oferty. Jeżeli nie zdecydujemy się na polisę, to wiele instytucji finansowych podniesie marżę czy prowizję, przez co znacznie wzrośnie koszt pożyczki. Aby obniżyć koszty kredytu, musimy też często założyć konto (na które będzie regularnie wpływała nasza pensja) z kartą debetową, ubezpieczyć swoją nieruchomość, a także siebie i swoją rodzinę.

Sprawdź też: Koszt, zakres ochrony, wysokość świadczenia - co jeszcze ważne w ubezpieczeniu kredytu?

Reasumując – kredyt hipoteczny bez ubezpieczenia na życie jest możliwy do uzyskania. Warto jednak wczytać się w umowę, by dowiedzieć się, czym skutkuje brak ubezpieczenia lub rezygnacja z niego w trakcie trwania umowy kredytowej. Najczęściej wiąże się to z podniesieniem poszczególnych parametrów kredytu: prowizji lub marży.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam