Kredyt 40 na 60 - z czym to się je?

2014-03-05 19:00:00

Kredyt 40 na 60 to jeden z rodzajów kredytów samochodowych. Z czym się wiąże?

Kupno samochodu za pieniądze z kredytu to alternatywa dla osób, które nie mają wystarczających środków finansowych, aby zapłacić za pojazd od razu. Typowy kredyt samochodowy należy spłacać w comiesięcznych ratach. Wśród osób dysponujących kapitałem własnym, który może posłużyć pokryciu części kosztów związanych z nabyciem pojazdu, lepszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z produktów oferowanych przez banki samochodowe. Wymagana wysokość wkładu własnego kredytobiorcy może wahać się od kilkunastu to kilkudziesięciu procent wartości auta.

Korzyści kredytu z ratą balonową

Jednym z najpopularniejszych kredytów samochodowych proponowanych przez banki samochodowe jest kredyt 50 na 50. Produkt jest oferowany najczęściej przez instytucje wspierane przez producentów pojazdów. Zobowiązanie 50 na 50 oznacza, że interesant, dokonując zakupu, musi wpłacić 50 proc. wartości samochodu. Kolejną część sumy reguluje po roku. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku pożyczki 40 na 60. Początkowo kupujący powinien dysponować 40 proc. wartości pojazdu. Pozostałą kwotę pokrywa bank samochodowy, co oznacza, że kredytobiorca po roku jest zobligowany zapłacić pozostałe 60 proc. ceny auta. Atutem kredytów balonowych jest możliwość pożyczenia pieniędzy bez odsetek. W przypadku omawianych wierzytelności instytucje nie naliczają oprocentowania lub ustalają jego wysokość na zaledwie kilka procent. Jednym z najważniejszych kosztów towarzyszących omawianemu typowi pożyczek jest prowizja, która wynosi z reguły kilka procent wartości pojazdu.

Kto udziela kredytów samochodowych?

Pośrednictwem w udzielaniu kredytów samochodowych zajmują się przede wszystkim dealerzy oraz salony samochodowe, które działają na rzecz producentów pojazdów. Takie firmy mają własne banki samochodowe oferujące produkty na sfinansowanie zakupu auta. W przypadku banku współpracującego z producentem pojazdu ratę kredytu, którą trzeba wpłacić po roku, można rozłożyć na raty miesięczne. Trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami, takimi jak oprocentowanie naliczane od pozostałej sumy zobowiązania. Kredyty balonowe są udzielane jedynie na samochody nabywane w salonach producenta danej marki pojazdu. Najlepszym okresem na zakup samochodu na korzystnych warunkach kredytowych jest koniec lub początek roku, gdy producenci zaczynają wyprzedaż modeli ze starego rocznika w atrakcyjnych cenach, stosując liczne promocje.

Emilia Kasińska