Czy dziecko może korzystać z karty płatniczej rodziców?

2014-03-17 14:00:00

Dzieci, tak jak osoby dorosłe, mogą korzystać z kart płatniczych. Oczywiście, aby to robić, muszą zostać spełnione odpowiednie warunki.

Korzystanie z karty płatniczej przez dziecko jest uzależnione od jego wieku. Jeśli dziecko nie ma jeszcze 13 lat, to nie może posiadać standardowej karty debetowe, ani tym bardziej korzystać z karty swoich rodziców. To nie oznacza jednak, że nie ma w ogóle możliwości korzystania z kart płatniczych. W tym wieku rodzice mogą mu wyrobić tak zwaną kartę przedpłaconą. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu dziecko może płacić w punktach usługowo-handlowych specjalną kartą, wykorzystując do tego celu pieniądz elektroniczny. Jest to rodzaj substytutu normalnego pieniądza. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy umożliwić naszej pociesze korzystanie z karty płatniczej, na rachunku której będą znajdować się określone przez nas kwoty, po wcześniejszym doładowaniu karty.

Sprawdź też: Karta kredytowa w pojedynkę czy z małżonkiem?

Jeśli dziecko ma ponad 13 lat, rodzice mogą mu wyrobić kartę płatniczą do rachunku albo do specjalnego subkonta, które jest powiązane z ich rachunkiem osobistym. W ten sposób dziecko może korzystać ze środków finansowych i dokonywać transakcje bezgotówkowe przy pomocy karty. Tego rodzaju rozwiązanie technicznie nie oznacza całkowitej samodzielności naszego dziecka. Korzysta ono z karty, która została wyrobiona do subkonta, którego faktycznym właścicielem są rodzice.

Jak widać, dzieci mają różne możliwości korzystania z kart bankowych, ale korzystanie przez nie z karty płatniczej rodziców nie jest możliwe. Z danej karty płatniczej może korzystać tylko jego właściciel, którym jest osoba posiadająca dane osobowe znajdujące się na karcie. Wyjątkiem są tylko karty wydane dla użytkownika, którego ustanowi w banku właściciel danego konta, a może być nim np. małżonek.

Sprawdź też: Kontroluj wydatki dziecka z pomocą karty przedpłaconej

Niemniej współczesny rynek usług bankowych jest bardziej liberalny w stosunku do osób niepełnoletnich. Mogą one posiadać swoje konta bankowe, lokaty, a także własne karty płatnicze. Oczywiście z wszystkich tych rozwiązań mogą korzystań pod nadzorem opiekuna prawnego.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam