Czy przy kredytach przez Internet sprawdzany jest BIK?

2014-02-11 13:41:00

Kredyt przez Internet pozwala na skorzystanie z uproszczonej procedury weryfikacji sytuacji finansowej wnioskodawcy. Warto dowiedzieć się, jakie informacje o kliencie sprawdza bank oraz czy można otrzymać kredyt online bez BIK?

Kredyty przez Internet zyskują na popularności. Atutem takich pożyczek jest możliwość szybkiego wypełnienia i wysłania wniosku bez konieczności wychodzenia z domu. Nierzadko banki stosują także uproszone procedury weryfikowania informacji o klientach. Kredyt online zostanie udzielony przede wszystkim osobom, które posiadają w danym banku konto osobiste, co umożliwia instytucji dostęp do informacji na temat jego zarobków. Na podstawie zdobytych wiadomości może zostać przeprowadzona analiza finansowa określająca ryzyko kredytowe związane z zaoferowaniem konkretnemu wnioskodawcy wsparcia finansowego w postaci pożyczki.

Kto ma szansę na kredyt przez Internet?

Konsumenci starający się o pożyczkę bankową przez Internet muszą zdawać sobie sprawę, że uproszczona procedura przyznawania wsparcia finansowego, towarzysząca kredytom przez Internet, nie zawsze jest korzystna. Jedną z pierwszych wiadomości sprawdzanych przez bank po otrzymaniu wniosku jest historia kredytowa klienta. Bank poznaje ją za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej. Negatywna historia spłat przeszłych bądź obecnych zobowiązań kredytowych ogranicza szanse na otrzymanie pieniędzy przez Internet. Dobrze wiedzieć, że na dodatkowe fundusze przy uproszczonej procedurze mogą przeważnie liczyć jedynie klienci o wysokich lub średnich zarobkach. Przy płacy minimalnej, taka forma pozyskania pożyczki może wiązać się z koniecznością przejścia dodatkowej weryfikacji i indywidualnego trybu rozpatrywania wniosku kredytowego.

Ograniczenie ryzyka kredytowego przez bank

Banki kierują kredyty online przede wszystkim do grupy stałych klientów oraz osób z regularnymi oraz wysokimi dochodami. Pozyskanie pożyczki bez badania historii kredytowej za pośrednictwem BIK jest trudne. Jedynie w niektórych instytucjach pozabankowych istnieje możliwość otrzymania dodatkowych pieniędzy przy zaległych płatnościach. W takiej sytuacji na wsparcie finansowe mogą liczyć klienci, których zobowiązania nie są nadmiernie przedterminowe, czyli nie przekraczają kilkunastu, maksymalnie kilkudziesięciu dni. Większość wierzycieli posługuje się w ocenie wiarygodności klienta metodą scoringu, czyli oceną ryzyka związanego z udzieleniem finansowania konkretnej osobie, jedynie na podstawie informacji z BIK. Inne do oszacowania scoringu wykorzystują również informacje własne we własnym zakresie, np. na podstawie dotychczasowej współpracy z danym konsumentem.

Przy uproszczonych procedurach kredytowych banki z kolei starają się maksymalnie ograniczyć ryzyko kredytowe, co skutkuje rozbudowanymi wymaganiami wobec wnioskodawców.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam