Czy da się wziąć kredyt dla firm bez BIK i KRD przez Internet?

2014-02-06 06:00:00

Poznajmy możliwości uzyskania kredytu przez Internet bez badania historii kredytowej w BIK oraz informacji o wnioskodawcy w KRD.

Podstawą oceny ryzyka kredytowego zarówno w bankach, jak i prywatnych firmach finansowych, jest zebranie informacji o przeszłych i dotychczasowych zobowiązaniach wnioskodawcy starającego się o dodatkowe wsparcie pieniężne. Negatywna historia kredytowa w BIK-u praktycznie uniemożliwia udzielenie pożyczki klientowi indywidualnemu czy firmie. W instytucjach, które określają wiarygodność konsumenta na podstawie innych źródeł, pożyczkobiorca ma na ogół szanse na wsparcie finansowe w przypadku, gdy przeterminowane spłaty zobowiązań zamykają się w granicach od 30 do 90 dni, czyli do czasu, gdy informacje o nich jeszcze nie trafią do baz nierzetelnych dłużników, takich jak KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów.

Negatywna historia w BIK a kredyt

Przy negatywnej historii kredytowej firma nie ma co liczyć na wsparcie finansowe w banku. Uzyskanie kredytu za pośrednictwem Internetu również jest niemożliwe, mimo że w przypadku tak realizowanych wniosków banki często stosują uproszczoną procedurę oceny ryzyka kredytowego. O kredyt on-line mogą się więc starać jedynie firmy z odpowiednią zdolnością kredytową i z nieposzlakowaną historią spłat pożyczek w BIK-u.

Kredyt w pozabankowych instytucjach pożyczkowych

Pożyczkę można otrzymać nie tylko w bankach, ale również w prywatnych firmach finansowych. Część z nich nie weryfikuje informacji o klientach za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej. U takich wierzycieli możemy liczyć na dodatkowe pieniądze, ale jeśli chcemy otrzymać większe kwoty, wierzytelność musi być często w odpowiedni sposób zabezpieczona, np. wpisem hipotecznym. W najtrudniejszej sytuacji są przedsiębiorstwa z negatywną historią kredytową oraz te widniejące na czarnych listach dłużników. Bez pozytywnych informacji w bazie BIK oraz bez wpisu do KRD firmy praktycznie nie mają co liczyć na pieniądze z banku, a nawet instytucji pozabankowych. Drugie z wymienionych, udzielając pożyczek, weryfikują przede wszystkim dane zawarte w rejestrach dłużników, gdzie trafiają dane o przeterminowanych płatnościach firm i klientów indywidualnych na rzecz podmiotów gospodarczych, spółdzielni, urzędów oraz osób fizycznych.

Prywatne pożyczki

Największe szanse na uzyskanie pożyczki bez badania historii kredytowej w BIK oraz sprawdzania KRD i innych rejestrów dłużników mają firmy starające się o dodatkowe wsparcie pieniężne u osób prywatnych. Takie zobowiązania najczęściej muszą być zabezpieczone (nieruchomością lub ruchomością). Przy tego typu  pożyczkach można otrzymać dość wysokie sumy, ale trzeba liczyć się także z wysokimi kosztami ich spłaty.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam