Jak zdobyć kredyt dla początkującej firmy?

2014-01-27 19:52:00

Jeszcze kilka lat temu firmy wkraczające na polski rynek, chcąc uzyskać finansowanie z ramienia banku, napotykały na wiele trudności. Sytuacja z czasem zaczęła się jednak zmieniać i dzisiaj dużo łatwiej otrzymamy dodatkowe pieniądze na wydatki powstającej firmy.

W związku z nadejściem kryzysu finansowego od 2008 r. instytucje bankowe, chcąc zmniejszyć ryzyko kredytowania niewypłacalnych klientów, narzucały nowo powstałym przedsiębiorstwom wygórowane wymagania. Jednym z nich była konieczność zabezpieczenia pożyczki kilkoma poręczycielami lub majątkiem. Przełomem w tym zakresie stał się rozwój małych i średnich firm, które dzisiaj w dużym stopniu napędzają gospodarkę. Do sukcesów niewielkich przedsiębiorstw przyczyniło się wsparcie finansowe banków specjalizujących się w produktach dedykowanych drobnym działalnościom gospodarczym. Przykładami takich instytucji są Idea Bank oraz FM Bank. Poza pomocą w kwestii finansowania, wykazując się zaufaniem w stosunku do tej grupy klientów, wierzyciele wpłynęli na ocieplenie stosunków między dużymi bankami a początkującymi przedsiębiorcami. Kolejnym czynnikiem stymulującym zmiany była działalność państwa względem małych firm, którym rząd przyznawał liczne dotacje finansowe.

Dokąd udać się po kredyt firmowy? Liderem na rynku polskiej bankowości firmowej są nieduże banki. FM Bank oferuje kilka rodzajów pożyczek dla przedsiębiorców, w tym kredyty na start. Kwota funduszy zależy w dużej mierze od sytuacji finansowej wnioskodawcy. FM Banku nie narzuca przy tym konieczności otwierania rachunku firmowego w tym banku. W przypadku Idea Banku konto firmowe będzie obligatoryjnym warunkiem otrzymania wsparcia finansowego. Kredyt na start możemy otrzymać także w Meritum Banku.

Duże banki w dalszym ciągu nie dysponują w swojej ofercie gotowym pakietem rozwiązań kredytowych dla nowych firm. W większości przypadków przedsiębiorca musi wykazać się określonym stażem, z reguły firma musi działać od minimum 12 miesięcy. Tendencje rynkowe są jednak optymistyczne, ponieważ powściągliwość banków w tym zakresie spada z roku na rok.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam